Amur, a dokładniej amur biały to ryba, która pochodzi ze wschodu, a znalazła się w Polsce w XVI w. Obecnie amury można spotkać w jeziorach, stawach oraz płytkich zbiornikach wodnych z bogatą roślinnością. To pokaźnych rozmiarów ryby, które mogą osiągać nawet 150 cm długości i ważą do 45 kg, stąd też są pożądane przez wędkarzy. Zarówno przynęty, sposoby połowu, jak i siedlisko amury mają podobne do karpi.
Amur – jak łowić?
Amur cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród karpiarzy, ponieważ jest to ryba, która pod względem wymogów środowiska, w którym żyje oraz spożywanego pokarmu, jest bardzo podobna do karpia. Co więcej, łowi się go również bardzo podobnie, czyli z gruntu i spławikiem. Przed połowem amurów warto wyposażyć się w wytrzymały kołowrotek z grubą żyłką, najlepiej o średnicy ok. 0,35-0,40 mm. Wędzisko powinno mieć zaś długość ok. 2,7-3,2 m. Warto także wyposażyć się w większy haczyk. Amury są bowiem dosyć dużymi i ciężkimi rybami, stąd też konieczny jest solidny oraz wytrzymały ekwipunek wędkarski. Należy mieć także na uwadze fakt, że są to ryby dosyć ostrożne i płochliwe, dlatego przy ich połowie należy być cierpliwym. Połów amurów bywa bardzo czasochłonny, stąd też niewątpliwie warto wyposażyć się w wygodne krzesła wędkarskie.
Techniki połowu amura
Jak wspomnieliśmy powyżej, amura można łowić na dwa różne sposoby, czyli spławikiem oraz z gruntu. Pierwsza technika polega na tym, że branie objawia się ciągnięciem żyłki, które odczuwa się poprzez ciężar, ciągnący w dół. Amur próbuje bowiem w tym momencie zerwać przynętę z haczyka. Jeśli zaś chodzi o połów z gruntu, odbywa się on w momencie, kiedy amur chwyci za spławik i próbuje uciekać, ciągnąc przy tym żyłkę za sobą.
Kiedy najlepiej łowić amury?
Amur biały najlepiej bierze w miesiącach letnich, a dokładniej od maja do końca września. Osoby doświadczone w połowie tych ryb potwierdzają, że absolutnie największą aktywność osiągają one we wczesnej jesieni, a więc od końca sierpnia do końca września. Dlaczego? Amury wtedy zaczynają przygotowywać się na zimę i wypływają w poszukiwaniu wysokowartościowego pożywienia. Zatem najlepiej będą brały wtedy, gdy temperatura wody będzie wynosiła maksymalnie 12°C.
Jaką przynętę na amura wybrać?
Co do przynęty zakładanej na haczyki, jest wiele możliwości. Amury można łowić zarówno na: gotowane ziemniaki, parzoną pszenicę, śliwki węgierki, wiśnie, chleb, kukurydzą, robaki białe i czerwone, rosówki, kulki proteinowe czy pędy młodych trzcin. Bardzo zachęcająco na te ryby działają wszelkie produkty, które mają w składzie olej roślinny lub mają nietypowy zapach. Jeśli zaś chodzi o profesjonalne przynęty, najlepiej szukać takich, które służą również do łowienia karpi. Mogą to być zarówno dumbellsy, kulki, pasty, pellety, soft hookery czy expandery. Najlepiej szukać ich w sprawdzonych sklepach wędkarskich.