Co mierzy multimetr analogowy?

Multimetr jest jednym z podstawowych narzędzi każdego elektronika i elektryka. To urządzenie pozwalające na pomiar kilku różnych wielkości fizycznych – najczęściej napięcia prądu, natężenia prądu i oporu elektrycznego.

Czym jest multimetr?

Multimetr to inaczej mówiąc miernik uniwersalny. Jest urządzeniem, które ma za zadanie służyć jako instrument pomiarowy do kilku różnych wielkości, których znajomość jest przydatna zazwyczaj dla elektryków i elektroników. Najczęściej są to co najmniej trzy wielkości fizyczne – napięcie, natężenie i opór, mierzone dzięki amperomierzowi, woltomierzowi i omomierzowi. Pozostałe funkcje są rozszerzeniami podstawowej wersji. Pomiar zawsze jest prezentowany w taki sam sposób – dla multimetru cyfrowego jest to najczęściej ekran LCD lub LED, sterowany przez mikroprocesorowy układ logiczny. Takie oprzyrządowanie pozwala na proste połączenie urządzenia z komputerem w celu przesyłania informacji na bieżąco do odpowiednio dobranych aplikacji. Dobrej jakości sprzęt cyfrowy jest w stanie dokonywać kilku pomiarów jednocześnie, zapamiętywać zmierzone wielkości, częstotliwości czy wyznaczać przydatne dane statystyczne (takie jak mediana czy średnia). Natomiast multimetry analogowe korzystają z prostego interfejsu prezentowania danych sensorycznych za pomocą wskaźnika wychyłowego, który jest napędzany siłą elektrodynamiczną.

Czym jest multimetr

Miernik analogowy

Miernik analogowy, inaczej nazywany miernikiem wskazówkowym – wskazuje wartość pomiaru wykorzystując ruch wskazówki przemieszczającej się na tle odpowiednio dobranej podziałki. Bardzo często jest na niej wyraźnie oddzielony zakres pomiarowy – dzięki niemu użytkownik może w prosty sposób rozpoznać, w jakim zakresie może być pewien uzyskanego wyniku (opierając się na podanej przez producenta klasie dokładności urządzenia). Korzystając z tego typu urządzeń warto mieć na uwadze możliwość wystąpienia tak zwanego błędu paralaksy. Może on wystąpić jedynie w multimetrach analogowych, w momencie kiedy użytkownik patrzy z nieodpowiedniego kąta na wskazówkę i podziałkę. Mierniki tego typu powinny być wyposażone w możliwość kalibracji wskaźnika. Polega ona na jego delikatnym przesunięciu w taki sposób, aby były widoczne prawidłowe wartości pod kątem, z jakiego patrzy się użytkownik.

Zalety miernika analogowego

Jedną z największych zalet jakie ma multimetr analogowy (tutaj znajdziesz mierniki analogowe) jest ciągłość pomiarów. Cyfrowe urządzenie zawsze będzie wyświetlało wyniki pomiaru, który jest w różnym stopniu próbkowany – analogowy instrument zapewnia ciągłą informację. Odczyt na tarczy odbywa umożliwia znacznie szybszą reakcję urządzenia na nagłą zmianę wartości lub kierunku przepływu sygnału. Dla osób zawodowo zajmujących się elektroniką lub elektryką bardzo ważna jest pewność pomiaru – analogowe urządzenia zapewniają znacznie pewniejsze wyniki zgodne z podaną przez producenta dokładnością. Oprócz tego, ich działanie najczęściej nie jest uzależnione od ich zasilania i są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Analogowe układy słyną z dużej niezawodności, a ich cena zazwyczaj jest niższa niż cyfrowych.

Miernik analogowy

Zastosowanie miernika w praktyce

Przy zakupie miernika należy koniecznie zwrócić uwagę na to, jakie parametry oferuje. Podstawowe różnice pomiędzy modelami to przede wszystkim zakresy mierzonych wielkości fizycznych (na przykład zakres mierzonego napięcia DC 10/50/250/500 V lub pomiaru prądu 25mA/250mA). Dla fachowca będzie również bardzo ważna dokładność deklarowana przez producenta (na przykład ±5% dla prądu DC). Różnice można również znaleźć w wygodzie użytkowania – w zależności od modelu multimetr może posiadać różne funkcje pomiarów. Przykładowo, można z łatwością kupić multimetr analogowy z funkcjami pomiaru napięcia stałego DC, zmiennego AC, pomiaru prądu (natężenia) stałego DC i zmiennego AC, rezystancji i z możliwością testu baterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here