Cyberbezpieczeństwo – kierunek z wizją przyszłości

Ataki hakerów stają się coraz częstsze. Zagrożenie ze strony cyberprzestępców wywołuje u wielu osób większe obawy niż potencjalny wybuch kolejnego konfliktu zbrojnego. Eksperci ds. bezpieczeństwa nie mają żadnych wątpliwości, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa będzie systematycznie wzrastać. W tym kontekście studiowanie cyberbezpieczeństwa może być jednym z najlepszych możliwych wyborów.

Cyberprzestrzeń i sztuczna inteligencja: melodia przyszłości

Internet to dla nas nie tylko źródło informacji czy rozrywki, ale często także podstawowe narzędzie pracy czy środek do utrzymywania i rozwijania towarzyskich relacji. W sieci robimy zakupy, dokonujemy transakcji bankowych, wymieniamy się wiadomościami dotyczącymi naszego życia. Internet może być jednak również niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców; w sieci rozpowszechnia się pornografię, kwitnie handel bronią i narkotykami, regularnie dokonywane są włamania na konta bankowe. Najzdolniejsi cyberprzestepcy są w stanie złamać zabezpieczenia stron należących do instytucji państwowych. Dalszy rozwój sztucznej inteligencji może stworzyć nowe zagrożenia – cyberprzestępcy będą mogli np. dążyć do sterowania poszczególnymi maszynami. Nic dziwnego, że w cenie są specjaliści, którzy potrafią nie tylko przeciwdziałać takim zachowaniom, ale również są w stanie przewidzieć potencjalne zagrożenia.

Cyberbezpieczeństwo: postaw na praktyczne studia

Niezbędne jest kształcenie nowych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. W tym celu oferta uczelni WSB została poszerzona o specjalność cyberbezpieczeństwo na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne w Gdańsku i Chorzowie oraz specjalność cyberbezpieczeństwo na kierunku Cyberbezpieczeństwo i ochrona zasobów informacyjnych w Toruniu i Bydgoszczy. W Wyższej Szkole Bankowej stawia się przede wszystkim na praktykę, dlatego student tego kierunku nauczy się m.in. ujawniania przestępstw, pozna podstawy prawa karnego i ochrony informacji, a ponadto będzie pracować używając najnowszych narzędzi i przetestuje różne techniki pozwalające na zabezpieczenie ważnych wiadomości.

Perspektywy dotyczące zatrudnienia są niezwykle obiecujące – absolwenci cyberbezpieczeństwa mogą pracować w instytucjach państwowych (w tym np. w wywiadzie), służbach mundurowych, firmach IT czy nawet w biurze detektywistycznym. Kandydaci na studia z zakresu cyberbezpieczeństwa powinni odznaczać się cierpliwością, dobrze, jeśli mają analityczne zacięcie, a na widok zagadki logicznej na ich twarzy pojawia się uśmiech. Umiejętności, jakie zdobędą w trakcie trwania studiów, przydadzą się im nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here