Obecnie najpopularniejszym językiem międzynarodowym jest angielski. To właśnie w języku angielskim porozumiewają się głowy państw, a także turyści podczas wycieczek do obcych krajów. Już maluchy w przedszkolach uczą się języka angielskiego. Wielu dorosłych chce jednak poznać kolejny język. Często stawiają oni na rosyjski. Czy warto podejmować naukę?

Wspólne korzenie językowe

Warto na wstępie zaznaczyć, że język rosyjski, podobnie jak język polski, należy do grupy języków słowiańskich. Oba te języki, a także pozostałe języki słowiańskie, wyłoniły się z kolei z języka prasłowiańskiego. Na przestrzeni dziejów rozpadł on się na dialekty regionalne.

Językoznawcy dzielą języki słowiańskie na zachodnio-, wschodnio- oraz południowosłowiańskie. Język polski to język zachodniosłowiański, z kolei język rosyjski jest językiem wschodniosłowiańskim.

Jak wiadomo, narody słowiańskie łączy nie tylko język. Podobną mamy także kulturę i pochodzenie. Wiele czynników możemy zaobserwować samodzielnie, gdy podróżujemy do innych krajów słowiańskich.

Z pewnością zauważymy także wiele różnic, jednak nie da się ukryć, że podobieństwa przeważają. Szczególnie, gdy chodzi o sposób myślenia, komunikowania się ludzi czy zwyczaje. Oczywiście warto nauczyć się tego języka nie tylko ze względu na wspólne pochodzenia bądź podobieństwa kulturowe. Korzyści jest znacznie więcej.

napis w języku rosyjskim

Szersze horyzonty

Faktem jest, że zawsze lepiej znać kilka języków obcych niż jeden. Zamiast rzucać się na głęboką wodę, wybierając trudny do nauczenia język obcy, zdecydujmy się najpierw na rosyjski. Najważniejsze jest to, że umiejętność płynnego posługiwania się kilkoma językami obcymi zwiększa nasze szanse na rynku pracy.

Poligloci dużo łatwiej znajdują zatrudnienie, a także lepiej zarabiają. Znajomość języka angielskiego jest na porządku dziennym i nikogo nie dziwi. W wielu firmach jest to w zasadzie warunek obowiązkowy. Jeśli chcemy wyróżnić się wśród kandydatów i zaskoczyć rekruterów, musimy być lepsi niż nasza konkurencja.

Niegdyś język rosyjski był obowiązkowy ze względu na burzliwą historię polski. Jeszcze do niedawna łatwo było znaleźć specjalistę z tej dziedziny, który biegle posługiwał się rosyjskim.

Później wiele osób wybierało inne języki obce, a liczba ludzi znających rosyjski znacząco zmalała. Osoba, która zna płynnie ten język obecnie, stanowi prawdziwą perełkę na rynku pracy.

Rosyjski jest łatwy

Choć wiele osób jest przerażonych tym, że będą musiały uczyć się alfabetu rosyjskiego, język ten wcale nie jest trudny. Co więcej, Polakom łatwo jest się uczyć rosyjskiego. Nasze aparaty mowy są przystosowane do tego, aby wymawiać “szeleszczące” wyrazy. Rosyjską wymowę wystarczy jedynie podszkolić.

Obcokrajowcy z Zachodu mają dużo większą trudność z naśladowaniem dźwięków w języku rosyjskim. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych języków obcych, wielu słówek będziemy musieli uczyć się na pamięć.

Plus jest taki, że zasady gramatyki w języku rosyjskim nie są zbyt skomplikowane. To dlatego nauka idzie szybko i przyjemnie. Obecnie do wyboru mamy całe mnóstwo kanałów telewizyjnych.

Mamy również dostęp do rosyjskich programów. Oglądanie filmów czy seriali z rosyjskim lektorem lub napisami pozwoli nam oswoić się z językiem. Mamy także powszechny dostęp do rosyjskiej literatury.

Nauka rosyjskiego – zalety

Rosja jest największym krajem na świecie, a co za tym idzie, językiem rosyjskim posługuje się ponad 300 milionów ludzi! To najczęściej używany język wśród języków słowiańskich. Rosyjskiego możemy używać na Ukrainie, Białorusi oraz Azji Środkowej. Co więcej, wiele osób z Chin także posługuje się tym językiem.

Jeśli chcemy prowadzić działalność na Wschodzie, musimy nauczyć się rosyjskiego. Ze względu na wielkość kraju oraz różnorodne bogactwa naturalne, rynki wschodnie są bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestycji. Aby jednak prowadzić poważny biznes, musimy znać zasady etykiety biznesowej oraz język.

Atrakcyjny pracownik

Jak zostało wspomniane na wstępie, angielski zna praktycznie każdy. By się wyróżnić, powinniśmy nauczyć się mało popularnego języka. By uatrakcyjnić swoje CV i znaleźć ciekawą pracę, warto rozpocząć uczenie się innego języka.

Wystarczy zajrzeć na dowolny portal z ogłoszeniami o pracę, by dowiedzieć się, którego języka warto obecnie się nauczyć. Jeśli czas odgrywa istotną rolę, wybierzmy łatwy język.

matrioszki

Otwartość na podróże

Jeśli lubimy podróżować, chcemy zostać pilotem wycieczek, odwiedzać kraje o bogatej kulturze, nauka rosyjskiego może być strzałem w dziesiątkę. W końcu Rosja jest krajem o wielu twarzach i można zobaczyć tutaj stare cerkwie, bogate pałace, przepiękną dziką przyrodę.

Znając język, w pełni odkryjemy i docenimy uroki tego kraju, porozmawiamy z miejscową ludnością, dowiemy się wielu ciekawostek na temat kraju. Warto mieć na uwadze fakt, że istnieją miejsca na świecie, w których angielski nie jest wystarczający.

Znajomość cyrylicy

Znając cyrylicę, czyli alfabet, posiadamy niezwykle cenną umiejętność. Bardzo często osoby, które nie znają języka, mówią, że są to “szlaczki”. Cyrylica jest wykorzystywana również w innych językach słowiańskich – ukraińskim, serbskim, bułgarskim, macedońskim, białoruskim. Bez wątpienia warto poświęcić czas na jej naukę.

Jak widać, argumentów przemawiających za nauką tego języka jest całe mnóstwo. Jeśli mamy aktualnie wakacje czy chwilę czasu wolnego, warto spędzić go efektywnie. Sama nauka nie jest trudna, dlatego szybko się nie znudzimy. W mig nabędziemy nową, niezwykle cenną umiejętność, która zaprocentuje w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here