Każdego roku bardzo wiele osób składa dokumenty na studia pedagogiczne. Kierunek jest niezwykle popularny i znajduje się wśród najchętniej wybieranych studiów. W artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy warto?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że studia pedagogiczne nie są dla wszystkich, jak to się powszechnie przyjęło. Praca z dziećmi, ale też dorosłymi, jest niezwykle wymagająca, absorbująca, wymagająca skupienia i empatii. Dodatkowo wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, nie tylko za edukację, ale za zdrowie i życie podczas zajęć.
Jakie są perspektywy?
Czy studia pedagogiczne dają perspektywy na przyszłość? To zależy. Jeśli jesteś osobą pełną pasji i zapału, to tak. Pedagogika to nauka o wychowaniu, przygotowuje studentów w jaki sposób dzielić się wiedzą. Otwiera wiele możliwości i umożliwia pracę w wielu zawodach. Korzystną opcją jest doszkalanie się, na przykład w formie szkoleń bądź studiów podyplomowych.
Pedagogikę można podzielić na wiele odrębnych dziedzin. Każda osoba podejmująca studia musi w trakcie ich trwania lub na początku określić się, w której dyscyplinie chce się specjalizować.
W zależności jaką specjalizację się wybierze, absolwent może wybierać między spośród pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, resocjalizacji, logopedii, edukacji artystycznej, edukacji dorosłych i marketingu społecznego, poradnictwa i pomocy psychopedagogicznej, terapii zajęciowej, promocji zdrowia i socjoterapii, andragogiki i wielu innych. Po pedagogice można znaleźć pracę między innymi w szkołach, fundacjach i stowarzyszeniach, przedszkolach, służbie zdrowia i placówkach oświatowo-wychowawczych.
Jakie plusy?
Pierwszą zaletą jest to, że studia pedagogiczne umożliwiają pracę w bardzo wielu, zróżnicowanych zawodach – od nauczyciela po animatora czasu wolnego czy terapeutę. Kolejnym plusem jest zdobycie stosownych uprawnień, ale również umiejętności miękkich – pomysłowości, sprawnego podejmowania decyzji i radzenia sobie ze stresem, komunikatywności czy pracy w zespole. Praktyczne zajęcia w dużym stopniu przygotowują do wykonywania tego zawodu. Oprócz przedmiotów ściśle związanych z pedagogiką studenci dokształcają się z takich dziedzin jak zarządzanie czy marketing.
Czy warto?
Odpowiedź jest bardzo prosta – warto! Studia podyplomowe z pedagogiki dla tych, którzy mają już doświadczenie w tej dziedzinie, mogą być sposobem na podwyższenie swoich umiejętności i zdobycie praktycznej, aktualnej wiedzy. Dla tych co chcą zdobyć nowy zawód to doskonały sposób, aby wdrożyć się w temat i otworzyć przed sobą nowe możliwości zawodowe. Studia pedagogiczne pozwalają na pracę w bardzo wielu miejscach. W zależności od swoich predyspozycji i zainteresowań każdy może znaleźć to, w czym czuje się „jak ryba w wodzie”.