luteina

Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku zależy nie tylko od regularnych badań i właściwej higieny oczu. Duże znaczenie ma również prawidłowa dieta, w której nie zabraknie niektórych unikatowych składników – m.in. luteiny. Czym ona jest? Dlaczego ma aż takie znaczenie dla funkcjonowania wzroku? Gdzie można go znaleźć?

Luteina to naturalny przeciwutleniacz o bardzo silnym działaniu, należący do grupy karotenoidów (m.in. obok zeaksantyny czy beta-karotenu). Znaleźć ją można głównie w warzywach (w mniejszych ilościach w owocach) i choć sama ma żółto-pomarańczową barwę, to paradoksalnie najwięcej zawierają jej intensywnie zielone liście. Dlatego głównie znajdziemy luteinę w jarmużu, szpinaku, sałacie, brokule, brukselce, groszku zielonym czy fasolce szparagowej – czyli warzywach, które nie każdy lubi i często dodaje do swojej diety. Dlaczego powinniśmy zatem w ogóle się nią interesować?

Luteina jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, co wiąże się z szeregiem korzyści dla naszego organizmu, ale również wykazuje się bardzo pozytywnym oddziaływaniem na oczy – obok zeaksantyny to jeden z dwóch przeciwutleniaczy obecnych w siatkówce oka, a dokładniej w plamce żółtej, której zwyrodnienie jest jednym z najczęściej występujących problemów w obrębie narządu wzroku. O ile nie ustalono rekomendowanego poziomu dziennego spożycia luteiny, ponieważ nie jest ona składnikiem niezbędnym do życia, to dostępne badania wskazują, że w co najmniej 6 mg tego przeciwutleniacza dziennie może przyczynić się do poprawy wzroku, a także spowalniać rozwój chorób i zmian zwyrodnieniowych oczu. Jej pozytywny wpływ na oczy może wynikać m.in. z ochrony siatkówki przed stresem oksydacyjnym (na który ten delikatny organ jest szczególnie narażony), a także istotny udział w budowie pigmentu plamkowego, chroniącego oko przed wpływem promieni UV i zmianami fotooksydacyjnymi. Inne badania wykazują również, że wysokie spożycie luteiny jest ważnym elementem profilaktyki zaćmy.

Czy warto rozważyć suplementację luteiną?

Większość badań wskazuje, że ilość luteiny, która przynosi zauważalne pozytywne efekty dla oczu to 6 do 14 mg dziennie. Tymczasem statystyczne spożycie tego przeciwutleniacza w diecie Europejczyka szacowane jest na około 2,2 mg na dobę (w USA nawet 1,7 mg). Jeśli więc nie jesteś miłośnikiem zielonych warzyw – jarmużu, szpinaku czy sałaty – to włączenie suplementacji luteiny mogłoby być naprawdę dobrym posunięciem, szczególnie jeśli zauważasz u siebie jakieś zmiany czy problemy w obrębie narządu wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here