Aby zaistnieć w Internecie, potrzeba pomysłu i wytrwałości. Jeśli tych dwóch rzeczy Ci nie brakuje, to pomyśl nad stworzeniem własnej strony internetowej z wykorzystaniem serwera dedykowanego bądź serwera WWW. Dzięki nim otworzysz się na cały świat i zdobędziesz odbiorców w każdym zakątku Ziemi.
Serwer dedykowany i serwer WWW to podstawa, by poważnie rozpocząć działalność w Internecie i otworzyć się na nowych odbiorców. Z tych rozwiązań można skorzystać samemu, a w przypadku potrzeby pomocy firmy hostingowe chętnie doradzają i wskazują właściwą drogę. Profesjonalne rozwiązania zazwyczaj kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Na początek swojej przygody z Internetem bądź na potrzeby domowe tzw. testowe warto poszukać alternatywnych rozwiązań, które są całkowicie bezpłatne.
Serwer dedykowany – miejsce w Sieci dla przedsiębiorców
Czym są serwery dedykowane? W najprostszych słowach serwerem dedykowanym nazywamy jeden, konkretnie wydzielony przez firmę hostingową komputer dla klienta. Serwer dedykowany przypisany jest zatem jednemu klientowi, który dostaje nad nim pełną kontrolę: może zainstalować potrzebne oprogramowanie, wybrać system operacyjny czy przeznaczyć wykupioną przestrzeń do użytku publicznego w postaci prywatnej chmury, jako radio internetowe bądź serwer poczty i strony WWW. Na wykupienie usługi w postaci serwera dedykowanego decydują się najczęściej przedsiębiorstwa. Jest to profesjonalne rozwiązanie zapewniające wysokie bezpieczeństwo danych, wysoką wydajność, co przekłada się na szybkość działania u odbiorców, a także pełną kontrolę nad pojawiającymi się treściami.
Jak działają strony WWW?
WWW (ang. World Wide Web) to ogólnoświatowa sieć tworzona przez komputery i pozostałe urządzenia wyposażone w kartę sieciową (np. smartfony, drukarki, telewizory smartTV), która odpowiada za ich wzajemną komunikację. Dzięki temu i protokołowi internetowemu tzw. IP możliwe jest połączenie się ze sobą dwóch urządzeń znajdujących się po różnych stronach globu. Serwer WWW jest programem znajdującym się na serwerze internetowym, z którym łączymy się za pośrednictwem na przykład przeglądarki internetowej i otwieramy konkretną stronę WWW bądź portal z filmami. Oczywiście serwer WWW może współpracować z różnymi bazami danych, takimi jak MySQL rozszerzając tym samym swoją funkcjonalność i trafiając do przedsiębiorców chcących większość operacji firmowych przenieść do Internetu.