Dla wielu osób spotkanie się z terapeutą jest krokiem milowym, przełomem podczas próby rozwiązywania swoich problemów w życiu emocjonalnym. Wizyta u psychologa nie jest jednak tym samym rodzajem wizyty, co u lekarza rodzinnego, który bada nas, gdy dopada przeziębienie. Sesja u terapeuty wywołuje emocje, które nie są odczuwalne w przypadku rutynowego badania, dlatego często wywołuje w ludziach poczucie strachu, zagrożenia i naruszania strefy komfortu. Dlaczego ludzie boją się wizyt u psychologa? Jak sobie z tym radzić? Poniżej kilka wskazówek.
Powszechne obawy przed psychologiem
Częstym powodem strachu przed konsultacją u psychologa czy psychoterapeuty jest obawa przed tym, co pomyślą sobie inni. Bardzo krzywdzące i stereotypowe myślenie na temat usług psychologicznych nadal funkcjonuje w społeczeństwie i dotyka osoby, które potrzebują pomocy. Boimy się, że ktoś nazwie nas nienormalnym, psychicznie chorym i że tak będziemy postrzegani tylko i wyłącznie dlatego, że podejmujemy walkę o własne zdrowie psychiczne. Wizyta u psychologa jest symbolem myślenia o sobie i własnych potrzebach, jest oznaką dojrzałości i chęci polepszenia jakości życia, a nie oznaką wariactwa. Celem pójścia na terapię jest rozmowa, która uwidoczni problemy, z którymi się zmagamy. Ważne, by przekazać terapeucie najskrytsze myśli i uczucia, by mógł dokładnie połączyć ze sobą wszelkie elementy. Takie obnażenie się przed obcą osobą jest dla wielu ludzi niekomfortowe, ekspozycja w trakcie konsultacji jest też sprawdzeniem własnego ego, przyznaniem się do problemów, z którymi boisz się zmierzyć. Dużym źródłem strachu jest fakt ujawniania siebie, pokazywania swoich słabości, ponieważ czujemy się wtedy osądzani i oceniani, jednak tylko wtedy możliwa jest skuteczna diagnoza terapeuty. Często unikanie terapii wynika również ze strachu przed finalną diagnozą czy potrzebą dokonania zmian. Ludzie obawiają się konsultacji u psychologa, bo wskazywanie problematycznych sfer zawsze prowadzi do rozwiązania, które niejednokrotnie bywa niewygodne, niechciane i trudne.
Jak zwalczyć strach przed wizytą u psychologa?
Możesz odkładać rzeczy na później, jednak część z nich jest nieunikniona. Nie zwalczy się problemu unikając go, dlatego gdy uznasz, że potrzebujesz pomocy działaj jak najszybciej. Wizyta u psychologa może być dla ciebie trudna i niekomfortowa, jednak istnieją alternatywne sposoby bezpośredniej wizyty u terapeuty. Zamiast spotkania w gabinecie odszukaj serwisy internetowe, na których możesz skorzystać z usług psychologa online, bez konieczności wychodzenia z domu. Jednym z takich serwisów jest serwis, na której anonimowo, bezpiecznie i w szybki sposób możesz zarezerwować konsultację online.
Nie zniechęcaj się opiniami osób, które twierdzą, że problemy rozwiązuje się samemu albo że psycholog jest nie dla ciebie. Konfrontacja z samym sobą jest ciężkim zadaniem, dlatego wsparcie specjalisty podczas walki z problemami jest najwłaściwszą opcją. Zdrowie psychiczne nie jest czarno-białe, psychika człowieka jest złożonym systemem, dlatego sięganie po profesjonalną pomoc nie powinno wzbudzać lęku, zwłaszcza, gdy dostępnych jest tak wiele rozwiązań.