jak zostać programistą

Wielu młodych ludzi zastanawia się nad tym, jaką ścieżkę kariery wybrać. Ich oczekiwania różnią się jednak od potrzeb wcześniejszych pokoleń. Patrzą śmielej w przyszłość i pragną zajęć, które pozwolą na wygodne życie, a przy tym zapewnią ciekawe wyzwania zawodowe.

Dla wszystkich osób, lubiących pracę twórczą oraz nie bojących się wyzwań informatycznych, takim pomysłem na przyszłość może być zostanie programistą.

Dlaczego warto rozważyć taką ścieżkę kariery i jakie są podstawowe korzyści z wykonywania tego zawodu? O tym opowiemy poniżej.

Programiści – jedna z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych

Czym zajmują się specjaliści od programowania? Programiści w dużym uproszczeniu projektują i tworzą programy informatyczne i aplikacje. Robią to przy pomocy specjalnych języków programowania, których trzeba się nauczyć podobnie, jak każdego innego języka obcego. Dzięki takim narzędziom specjaliści są w stanie tworzyć rozmaite produkty – od skomplikowanych systemów informatycznych dla firm produkcyjnych, przez narzędzia do programowania robotów, aż do aplikacji na smartfony.

Tak duża różnorodność zadań sprawia, że zapotrzebowanie na programistów rośnie z roku na rok. W naszym kraju wciąż obserwuje się niedobór specjalistów z tego sektora. Eksperci od analizy rynku pracy szacują, że taki trend może potrwać do końca obecnego dziesięciolecia, jeśli oczywiście większa część młodych ludzi po studiach nie postanowi szukać szczęścia za granicą, gdzie szanse na znalezienie dobrej pracy są jeszcze większe niż u nas.

Bycie programistą daje szerokie spektrum możliwości. Jakie są zatem najciekawsze korzyści dla osób, które postanowią wejść w tę branżę?

Wielość możliwości – ścieżka dla niejednej kariery

Jak już wspomnieliśmy, programiści są potrzebni niemal w każdej gałęzi gospodarki. Przygotowują i wdrażają systemy dla przemysłu, zajmują się aplikacjami dla sektora bankowego lub dbają o naszą rozrywkę dzięki praktycznym aplikacjom lub grom komputerowym.

Tak szeroki wachlarz opcji sprawia, że niemal każdy, kto interesuje się językami programowania, jest w stanie znaleźć wyzwanie na miarę swoich możliwości oraz zainteresowań.

Studia czy bez studiów?

Wiele osób rozpoczyna przygodę z programowaniem od pójścia na uczelnię wyższą. Można zdecydować się na przykład na studia informatyczne w Horyzont.eu, gdzie zdobywa się szeroką wiedzę oraz szereg praktycznych wiadomości.

Dzięki studiom pozyskuje się kompleksowe informacje oraz dostaje się szansę na spojrzenie na problem z różnych stron, co daje większą samodzielność, a także otwiera różne ścieżki, z których łatwo wybrać dalszy kierunek dla swojego rozwoju i kariery zawodowej.

Warto jednak wspomnieć o tym, że oprócz studiów kierunkowych można także zdecydować się na kursy specjalistyczne z programowania. Dają one może mniej kompleksową wiedzę, ale skupiają się na konkretnych tematach, na przykład na programowaniu w języku JAVA. Dzięki temu od razu zgłębia się jedno, wybrane zagadnienie, co umożliwia szybkie rozpoczęcie kariery w zawodzie programisty.

Wysokość zarobków

Wielu młodych ludzi do zostania programistą przekonuje wysokość zarobków. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży na rynku, mają oni szansę na uzyskanie zdecydowanie korzystniejszych warunków zatrudnienia niż inni specjaliści.

Jak podaje raport No Fluff Jobs w pierwszym półroczu 2019 roku średnie zarobki Junior Developera bez doświadczenia wynosiły około 5 500 zł brutto. Eksperci, od lat obecni na rynku, mogą natomiast liczyć średnio na 13 500 zł brutto lub nawet na zdecydowanie więcej.

Elastyczność czasu i miejsca pracy

Nie da się ukryć, że sposób pracy programistów również pozwala na sporą dozę elastyczności w kształtowaniu grafiku. Specjaliści tego typu często mogą dopasowywać czas pracy do swoich potrzeb. W wielu miejscach nie ma większego problemu z wcześniejszym lub późniejszym rozpoczęciem wykonywania obowiązków. Liczy się natomiast wykonanie konkretnego zadania o czasie.

Wielką korzyścią, zwłaszcza w ostatnich miesiącach okazała się też możliwość pracy zdalnej. Programista bez trudu wykonuje bowiem wszystkie swoje obowiązki z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że ma w nim dostęp do Internetu.

Programista – zawód z przyszłością?

Wiele osób marzy o tym, żeby zostać programistą. Jak widać jest to ciekawe rozwiązanie, które daje szereg opcji dla żądnych wrażeń i wyzwań młodych ludzi.

Zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży ciągle rośnie – trudno się temu dziwić, skoro większa część naszego życia opiera się obecnie na rozwiązaniach informatycznych. A żeby je stworzyć potrzebni są profesjonaliści, czyli właśnie doświadczeni programiści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here