Jeśli decydujemy się na wykorzystanie drewna w naszych domach, mieszkaniach czy ogrodach, konieczna jest jego impregnacja. Jest to proces, którego celem jest zabezpieczenie drewna przed działaniem wilgoci, pleśni, ognia czy owadów.
Impregnować trzeba zarówno meble, akcesoria, dodatki, które znajdują się w pomieszczeniach, jak i te, które są wystawione na działanie czynników atmosferycznych.
Środek do impregnacji drewna to przeważnie roztwór w rozpuszczalnikach organicznych lub emulsja wodna. Nakładamy je na powierzchnię, a następnie rozpuszczalniki odparowują się. Czym różnią się poszczególne metody?
Jak przygotować drewno?
Podstawą impregnowania drewna jest przede wszystkim jego prawidłowe wysuszenie. Im mniej będzie ono wilgotne, tym lepsza będzie wchłanialność impregnatu.
Najlepsza pora to lato. Wtedy drewno może dobrze wyschnąć zarówno przed całym procesem, jak i po.
Preparaty do impregnacji drewna dobieramy odpowiednio do gatunku drzewa, z jakiego został wykonany element. Proces musi być powtarzany co kilka lat. Częstotliwość dobieramy w zależności od stopnia ekspozycji na deszcz, śnieg czy słońce.
Skutki zaniedbania
Niestety, ale jeśli odpowiednio nie zadbamy o ten proces, może to doprowadzić do odbarwienia drewna, jego kruchości czy zaatakowania przez szkodniki. Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi elementami, możemy je samodzielnie zaimpregnować.
Większe konstrukcje powierzamy fachowcom. Wszystko dlatego, że będziemy mieć pewność, iż proces przebiegł pomyślnie.
Istotną rolę odgrywa także odpowiednie zaimpregnowanie desek oraz tarcicy jeszcze przed samym rozpoczęciem budowy. W ten sposób zapewnimy im odpowiednią ochronę na długi czas.
Czym można zaimpregnować drewno?
Do wyboru mamy cztery podstawowe sposoby impregnacji. Należą do nich: lakierowanie, olejowanie, woskowanie i malowanie. Każda z metod jest inna, opiera się na różnych produktach, więc sprawdzi się w innych sytuacjach.
Warto dowiedzieć się, czym różnią się między sobą poszczególne metody, aby odpowiednio dobrać sposób do naszych potrzeb i wymagań.
Lakierowanie
Jedną z metod na zabezpieczenie drewna jest lakierowanie. W składzie lakierów znajduje się przeważnie syntetyczna żywica oraz rozpuszczalnik organiczny. Lakierowane meble są odporne na wodę czy zmienne warunki pogodowe.
Minusem jest fakt, że lakiery mogą mieć tendencję do pękania. Sprawia to, że w przypadku, gdy zdecydujemy się na tę metodę, będzie potrzebna stosunkowo częsta renowacja.
Na zewnątrz najczęściej stosuje się lakiery przezroczyste do drewna. Zapewniają dobrą ochronę, a jednocześnie sprawiają, że elementy prezentują się estetycznie.
Olejowanie
Oleje są bardzo dobrą naturalną alternatywą dla lakierów. To dlatego cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Olej przenika przez strukturę drewna, a dodatkowym plusem jest to, że pozwala mu jednocześnie oddychać.
Olejowanie zabezpiecza przed wilgocią, promieniowaniem UV czy zabrudzeniami. Stosując oleje do ochrony, zapewniamy meblom naturalny, a zarazem szlachetny wygląd.
Warto dodać, że powierzchnia olejowana się nie elektryzuje. Oleje doskonale nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.
Woskowanie
Woskowanie ma ogromną zaletę. Przede wszystkim pozostawia lekki, satynowy połysk, przez co meble czy inne elementy wyglądają bardzo estetycznie. Impregnacja drewna tą metodą podkreśla słoje.
Woskowanie może być również przeprowadzone na meblach, które były już wcześniej zabezpieczone w inny sposób. Sam wosk nie przyjmie jednak kolejnej warstwy, dlatego warto mieć to na uwadze. Różne drewna w rozmaite sposoby reagują na wosk. To dlatego, zanim zdecydujemy się na woskowanie, warto skonsultować się ze specjalistą.
Politurowanie
Politurowanie jest techniką, która była niezwykle popularna w epoce baroku. Dziś coraz rzadziej się ją stosuje, a szkoda, bo naprawdę możemy spodziewać się najlepszych efektów.
Politura jest uzyskiwana z naturalnej żywicy. Impregnacja drewna tym sposobem gwarantuje błyszczącą, przepiękną powłokę. Minusem jest fakt, że technika ta jest bardzo czasochłonna. Niekiedy jednak warto się na nią zdecydować ze względu na niesamowite efekty, jakie gwarantuje.
Malowanie
W przypadku malowania, do wyboru mamy kilka różnych produktów, które możemy wykorzystać do zabezpieczenia drewna. Pierwszym z nich są impregnaty koloryzujące. Produkty te łączą funkcję lakieru z farbą do drewna.
Drugi produkt to bejce. Ich głównym zadaniem jest nadawanie koloru. Wymagają późniejszego lakierowania. Można stosować je wewnątrz i na zewnątrz.
Ostatni to lakierobejce. Skutecznie zabezpieczają, koloryzują, a jednocześnie efektywnie pielęgnują powierzchnię.
Jak długo możemy liczyć na efekty?
W zależności od tego, jaki preparat do drewna wybraliśmy, skuteczność będzie inna i waha się od 3 lat w przypadku malowania do nawet 20 lat w przypadku metody próżniowo-ciśnieniowej.
Nie poleca się zabezpieczania drewna na własną rękę. Ważne jest oszacowanie jego gęstości oraz samo zastosowanie przedmiotu, który został z niego wykonany.
Nie ulega wątpliwości, że najlepszym wyborem będzie zaufanie profesjonalistom, którzy zadbają o to, by nasze elementy były piękne przez długie lata.
Dlaczego proces jest tak ważny?
Impregnacja drewna ma ogromne znaczenie. Można powiedzieć, że jest to inaczej nasycanie go substancjami naturalnymi lub chemicznymi. Ma to na celu wzmocnienie odporności konstrukcji czy elementów.
Zabezpieczenie stanowi bezpieczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem, słońcem, a także pleśnią, ogniem, wilgocią lub szkodnikami.
By cieszyć się pięknym wyglądem drewna, stosujmy się do powyższych wskazówek. Już na etapie tworzenia konstrukcji, mebli, innych elementów pamiętajmy o ich odpowiednim zabezpieczeniu oraz regularnym powtarzaniu procesu.