Brak ćwiczeń własnego umysłu może skutkować stopniowym pogarszaniem się jego funkcjonowania, w szczególności w takim zakresie, jak pamięć i koncentracja. Wbrew pozorom dzieci, które regularnie uczą się i odrabiają lekcje, znacznie mniej czasu poświęcają na przyswajanie materiału ogółem. Wszystko to dzięki swoistemu treningowi, któremu poddają swój mózg każdego dnia. Pamięć i koncentrację można jednak ćwiczyć w każdym wieku. Wystarczy chcieć.
Przygotowanie do umysłowych wyzwań
Zanim rozpocznie się jakiekolwiek ćwiczenia, czy naukę, należy wybrać się na krótki spacer, dzięki któremu dotleni się swój mózg. Jest to najlepszy sposób na zwiększenie efektywności uczenia i pracy swojego umysłu. W momencie przystąpienia do nauki należy również pozbyć się z wybranego miejsca wszystkich przedmiotów, które mogą rozpraszać uwagę. Warto zatem pozbyć się radia, telefonu, telewizora, czy innych komunikatorów. Na samym początku nauki nie można zrażać się do miernych efektów swoich wysiłków. Mózg musi przyzwyczaić się do nowego trybu swojej pracy i zwiększonego wysiłku. Kiedy jednak osiągnie się już swój cel, nie można zaprzestać ćwiczeń. Tak jak w przypadku innych umiejętności, czynność niećwiczona zanika.
Metoda wierszyka
Jednym z pierwszych ćwiczeń, które powinno się regularnie przerabiać, jest tworzenie wierszyka z dowolnie wybranego ciągu liter. Może to np. być NJTNJMALJK „Nie Jestem Tancerzem, Nie Jestem Muzykiem, Ale Lubię Jeździć Kucykiem”. W całym procesie tworzenia wierszyka nie ma znaczenia jego logika, czy sens. Tym lepiej, jeżeli nie będzie stanowił żadnego sensowego zdania wyrażającego przyczynę oraz skutek. Wtedy jego zapamiętanie jest jeszcze trudniejsze i zmusza mózg do dodatkowego wysiłku. Efekty będą więc jeszcze bardziej satysfakcjonujące.
Numery telefonów
Bardzo praktyczne ćwiczenie to wykorzystanie do treningu swojej listy kontaktów w telefonie. Zapamiętanie ciągów znaków to świetna praktyka zwiększająca umiejętności zapamiętywania i koncentracji. Przykładowo numer 810112342 można łatwiej zapamiętać w takiej formie: 810 112 342. W taki sposób rozpisany numer warto podzielić na kolejne cząstki i zapamiętać je zgodnie ze swoimi kojarzeniami. Liczba 81 może być wiekiem własnego dziadka, a liczba 112 numerem domu. Im więcej takich skojarzeń, tym lepiej, ponieważ na dłużej pozostaną one w pamięci. Warto również tworzyć jak najbardziej abstrakcyjne skojarzenia. Często dzięki temu, iż odbiegają one od rzeczywistości, mogą stanowić znacznie większe ułatwienie, niż zapamiętanie ciągu znaków całkowicie „na sucho”.
Postępy w ćwiczeniach
Nie wystarczy wciąż stosować tych samych technik. Z czasem należy stopniowo rezygnować ze swoich notatek i starać się coraz lepiej zapamiętywać wszystkie rzeczy, jakie ma się do zrobienia na swojej liście. Warto zaufać sobie, swoim możliwościom i własnemu umysłowi. Jeżeli będzie prowadzić się intensywny trening codziennie przez dwa tygodnie, z pewnością zauważy się pierwsze satysfakcjonujące efekty.
Jeżeli natomiast wciąż w pewnych kwestiach ma się problemy, warto notować to, z czym występują trudności, by móc potem nad tym popracować.