Nieważne, czy zamiarem danej osoby jest wycieczka do Chin, czy może zwykły pociąg do kultury tamtego kraju. Każdy powód jest dobry, by rozpocząć naukę języka chińskiego. Być może na początku będzie się on wydawał nieco abstrakcyjny, z czasem jednak z pewnością jego nauka przełoży się na ogromną satysfakcję. Co więcej, podczas nauki tego języka można naprawdę zdrowo się pośmiać ze względu na odmienność wymowy od wymowy polskiej. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, iż chińskiego można się nauczyć w domu, przynajmniej wielu podstawowych zwrotów, które mogą przydać się w przyszłości i pozytywnie zaskoczyć innych.

Jak mówić po chińsku?

Jakie cechy należy posiadać?

Nauka języka chińskiego wymaga przede wszystkim samodyscypliny, a także wytrwałości w dążeniu do celu. Język ten nie należy do najłatwiejszych, dlatego słomiany zapał jest tutaj jak najmniej wskazany. Osoba ucząca się tego języka powinna również posiadać pewne osobiste zdolności lingwistyczne, dzięki którym będzie jej zwyczajnie łatwiej oswoić się i osłuchać z tym językiem. Przydatna jest także dobra pamięć.

Podstawowe zwroty

Istnieje kilka podstawowych zwrotów, z których skorzystanie może bardzo pozytywnie nastawić rodowitych Chińczyków do obcokrajowca. Przede wszystkim forma przywitania. „Ni hao” oznacza „cześć”. Kolejno przydałoby się zapytać, co słychać, czyli „Ni hano ma?”. Jak już wymieni się pierwsze uprzejmości, warto przywitać się ze swoim rozmówcą i powiedzieć, jak się ma na imię: „Ni hao, wo jiao..” Jeżeli pragnie się zapytać drugą stronę o jej imię, wtedy pytanie brzmi następująco: „Ni jiao, shenme – mingzi?”

W trakcie pobytu w Chinach może również dojść do sytuacji, kiedy ktoś zapyta zwyczajnie, czy wszystko w porządku. Będzie to brzmiało następująco: „Chifanle meiyou?” Jeżeli okaże się, że wszystko gra, można powiedzieć „Chifanle!”.

Dobre maniery

Kulturalne zachowanie jest niezwykle ważne w kontaktach z Chińczykami. W związku z tym zawsze należy umieć o coś poprosić, czyli „Qing” – „Proszę”. Trzeba również potrafić w razie konieczności przeprosić: „Dui Bu Qi”. W odpowiedzi na słowo dziękuję warto wykazać się dodatkową kulturą i odpowiedzieć: „Bu Yong Xie” – „Proszę bardzo”.

Zakupy

Podstawowym pytaniem w przypadku zakupów jest pytanie o cenę. „Ile to kosztuje?” po chińsku będzie zatem brzmiało: „Zhe Ge Duo Shao Qian?” Jeżeli pragnie się spróbować lokalnego piwa, można go użyć we wcześniejszym pytaniu. „Piwo” to po chińsku „Pi jiu”, natomiast „wino” to „Hong jiu”.

Poszukiwanie toalety

Jeżeli będzie konieczność udania się za potrzebą, wtedy warto znać zwrot, którym jest pytanie o lokalizację toalety. Brzmi ono: „Ce suo zai nar?” – „Gdzie jest toaleta?” Można także zapytać bardziej formalnie słowami: „Qing Wen, C Suo Zai Na Li?”, a więc „Proszę Pana, gdzie mogę znaleźć toaletę?”

Transport

Kiedy przyjdzie czas na pożegnanie się z całą chińską społecznością, kulturą i krajem, koniecznym okaże się skorzystanie z nazewnictwa środków transportu. Warto zapamiętać dwa podstawowe pytania, czyli „Gdzie jest stacja kolejowa?” – „Huoche zhan zai nar?” oraz „Gdzie jest stacja autobusowa?” – „Qong qong qiche zai nar?”. By pożegnać się przed podróżą, można rzucić zwyczajne „Do widzenia”, czyli „Zai jian”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here