Jedną z najczęściej wybieranych form wypowiedzi przez uczniów jest właśnie opowiadanie. Ogólnie uważa się tą formę za jedną z najłatwiejszych i najprostszych do napisania. Przede wszystkim wpływa na to możliwość samodzielnego stworzenia treści, przebiegu wydarzeń, zasygnalizowania o bardziej ważnych, czy mniej istotnych punktów całego opowiadania. Bez względu jednak na wszystko nie można zapominać, iż nawet ta forma wypowiedzi ma pewne zasady, którymi należy się kierować. Warto się z nimi zapoznać, by nie stracić dodatkowych punktów wpływających na ocenę.
Zasada nr 1 – Czas
Podczas pisania opowiadania nie można zapominać o tym, iż jego forma powinna zostać zachowana w odpowiednim czasie. Może to być czas przeszły lub teraźniejszy. Jedyna możliwość przeplatania tych czasów to np. stworzenie opowiadania w formie przeszłej z dialogami w czasie teraźniejszym. Wtedy całość wygląda ciekawiej, spełnia jednak nadal narzucone zasady poprawności tej formy wypowiedzi.
Zasada nr 2 – Osoba
Pisząc opowiadanie, w którym pragnie się opowiedzieć o własnych osobistych przeżyciach, emocjach i doznaniach, należy trzymać się pisowni w pierwszej osobie liczby pojedynczej, by podkreślić fakt, iż jest się narratorem i pierwszoplanową postacią. Jeśli tworzy się opowiadanie potrzebne do opisu np. utworu literackiego, wtedy najlepiej będzie wypowiadać się jako bohater pierwszoplanowy z wybranej opowieści.
Zasada nr 3 – Różnorodność postaci
W opowiadaniu ważne jest zainteresowanie odbiorcy treścią. By jednak do tego doszło, koniecznie należy wzbogacić tekst o kilka rożnych postaci, jednak w jednym czasie nie powinno być ich więcej niż czterech. Opowiadanie będzie bardziej interesujące i barwne, a jednocześnie nie wprowadzi się zbędnego zamieszania zbyt wieloma bohaterami.
Zasada nr 5 – Wyrażanie uczuć
By opowiadanie nie było suche, a pełne emocji, ważne jest wyrażanie w jego treści emocjonalnego nastawienia poszczególnych bohaterów, ich reakcji oraz odpowiednie podkreślenie obecnego ich stanu. W ten sposób czytelnikowi łatwiej będzie wcielić się w daną postać, zrozumieć jej nastawienie, co przeżywa oraz spróbować znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.
Zasada nr 6 – Dialogi
Żadne opowiadanie nie będzie przyciągało uwagi czytelników w dostatecznym stopniu, jeżeli nie znajdą się w nim dialogi. Dzięki wypowiedziom bohaterów można łatwiej się z nimi utożsamiać, poznać ich od tej drugiej strony, wręcz bezpośrednio. Dialogi są zazwyczaj dodatkowo punktowane z powodu poziomu trudności, który wprowadzają podczas pisania tekstu oraz urozmaiceniu wpływającym na odbiór całości.
Zasada nr 7 – Konstrukcja tekstu
W opowiadaniu nie można zapomnieć o jego odpowiedniej formie. Należy zachować wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Jeżeli natomiast zachodzi taka potrzeba, warto akcentować owe wątki w postaci kolejnych akapitów. Dzięki temu tekst będzie lepszy w odbiorze. Warto również nabrać większej czujności podczas pisania i unikać wszelkiego rodzaju powtórzeń konstrukcji zdań oraz czasowników.
Zasada nr 8 – Zakończenie
W trakcie pisania zakończenia trzeba postarać się wymyślić jak najlepsze podsumowanie całego opowiadania. Im bardziej zaskakujące, uwzględniające zwrot akcji, tym lepiej zostanie odebrane przez czytelników. Warto również zaznaczyć, czy główny bohater podjąłby się ponownie wyzwania, które stanowiło o całej przygodzie, czy być może podjąłby inną drogę.