W dobie rozwoju elektroniki i cyfrowego świata książki niestety odchodzą do lamusa. Coraz mniej osób czyta, co z kolei przekłada się na zmniejszenie zainteresowania literaturą młodszego pokolenia. Nie wróży to jednak nic dobrego. By temu zapobiec, rodzice powinni mocno zaangażować się w naukę czytania u swojego dziecka. I nie chodzi tutaj jedynie o samo czytanie, ale również płynność tej czynności. Dzieci na początku swojej przygody z czytaniem nie są w stanie samodzielnie podołać temu zadaniu. Muszą wyrobić w sobie nawyk, w czym największą rolę odgrywają właśnie rodzice. Jak pomóc swojemu dziecku w nauce płynnego czytania?

Jak nauczyć dziecko płynnie czytać?

Nauka dokładnego czytania

Przede wszystkim należy się wsłuchać w to, jak dziecko czyta na głos. Dzięki temu będzie łatwiej rozpoznać ewentualne błędy, które popełni. Jeżeli pojawią się problemy z wymową poszczególnych słów, należy z dzieckiem przećwiczyć ich prawidłową artykulację. Warto również zachęcać swoje dziecko do tego, by dodatkowo wzbogacało zasób słów, którymi się posługuje. Za każdym razem, kiedy użyje nowego słowa, wskazana jest pochwała w kierunku swojej pociechy, która zmotywuje ją do dalszego działania.

Regularne ćwiczeniach

Drogą do sukcesu jest również systematyczność. Dlatego należy wspólnie z dzieckiem ćwiczyć czytanie najlepiej codziennie. Dzięki temu zwiększy ono swoje umiejętności w bardziej elokwentnym wypowiadaniu się, a także poprawi jego osobisty zasób słów. Co więcej, istnieje bardzo duża szansa, że nasza pociecha bardziej zainteresuje się tematyką literatury i skupi się na wybranym przez siebie gatunku literackim.

Odpowiednie otoczenie

By dziecko samo jak najczęściej sięgało po książki, warto rozmieścić je w każdym możliwym miejscu. Włożone w zakurzoną i niewidoczną półkę nie dadzą żadnych efektów. Jeżeli natomiast będą one przykuwały uwagę, dziecko z pewnością częściej po nie sięgnie i przynajmniej na początku przejrzy obrazki, zainteresuje się okładką, następnie samym tekstem i jego treścią. Zatem im więcej książek i gazet w domu, tym większa szansa, że dziecko samo przekona się do czytania. Warto również w widocznym miejscu umieścić encyklopedie i słowniki, z których dzieci będą mogły korzystać w trakcie odrabiania lekcji.

Biblioteka najlepszym przyjacielem

Warto razem z dzieckiem wybrać się również do biblioteki. Niech pozna panią bibliotekarkę i wspólnie z rodzicem wybierze dla siebie książkę. Jeżeli mama lub tata także wybiorą jakąś lekturę na własne potrzeby, maluch z pewnością to zauważy. Rodzice stanowią wzór do naśladowania. Regularnie odwiedzając biblioteczne mury da się dziecku najlepszy przykład. Z czasem samo poprosi o to, by założyć mu kartę. Wtedy będzie dumne z każdej kolejnej przeczytanej książki.

Kontrola postępów

Podczas nauki płynnego czytania, warto regularnie sprawdzać postępy dziecka w tym zakresie. Jeżeli w trakcie będzie popełniało jakieś błędy, łatwiej jest poprawić je już na samym początku, niż zmieniać utarte nawyki i przyzwyczajenia, a także nadrobić ewentualne zaległości.

Okazywanie entuzjazmu

Kiedy dziecko widzi osobiste zaangażowanie rodzica w daną czynność, samo się do niej przekonuje. Im więcej entuzjazmu i pozytywnego nastawienia, z tym większą chęcią do czytania podejdzie również samo dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here