Tabliczka mnożenia spędza sen z powiek nie tylko dzieciom, ale i również ich rodzicom. Wiele dzieci ma bowiem ogromne problemy z jej przyswojeniem. Niestety jest ona niezbędna do dalszych matematycznych działań, a także do codziennego życia, dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować tej być może a pierwszy rzut niewielkiej tabeli. Mimo iż proces nauki tabliczki mnożenia jest bardzo trudny i żmudny,trzeba zrobić wszystko, by dziecko nauczyło się jej płynnie i na wyrywki.
Ważna rola rodzica
To głównie nacisk ze strony rodziców sprawia, iż dziecko w pewnym momencie przysiada do nauki tabliczki mnożenia. Dlatego tak istotne jest, by zarówno mama, jak i tata mogli znaleźć czas i poświęcić go na wspólną naukę ze swoją pociechą. Trzeba jednak mieć również na względzie samopoczucie oraz fizyczne możliwości dziecka. Kiedy jest ono bardzo zmęczone lub ma jeszcze do wykonania inne obowiązku, nie warto podejmować się omawianego zadania. Wymaga ono bowiem nie tylko cierpliwości, ale i odpowiedniego systematycznego zaangażowania.
Wspólna nauka poprzez zabawę
Kiedy dziecko widzi, że rodzic się uśmiecha, również jego nastawienie ulega zmianie. Warto uczyć się przez zabawę. W taki sposób wiedza jest zdecydowanie lepiej przyswajana, a co ważniejsze, nie przytłacza i nie odstrasza. Za poprawnie udzieloną odpowiedź zawsze można również nagrodzić swoją pociechę. Oczywiście nie pieniędzmi. Może to być cukierek lub przykładowo naklejka w postaci gwiazdki. Uzbieranie odpowiedniej puli naklejek może skutkować wymianą ich na większą i bardziej atrakcyjną nagrodę.
Jak zabrać się do wspólnej nauki?
Najpierw należy poprosić dziecko o jego książki i zeszyty. W ten sposób rodzic zapozna się z aktualnie przerabianym przez malucha materiałem i pozna metody, a których bazuje również nauczyciel. Podczas każdego etapu nauczania ważne jest także stopniowanie trudności oraz ilości materiału przerabianego za jednym razem. Może to być więc np. jeden lub dwa rzędy z tabeli. Warto stosować także przykłady, dzięki którym tabliczka mnożenia zostanie zobrazowana i szybciej przyswojona przez dziecko.
Dziecku należy także wyjaśnić wszystkie oznaczenia w tabeli. Przykładem mogą być wielokrotności liczy 10, które kończą się na 0. Warto także nauczyć dziecka kwadratów liczb, czyli np. mnożenia 2 x 2 równego 4, czy 4 x 4 równego 16. To zmniejszy pulę równań koniecznych do przyswojenia i nieco usystematyzuje wiedzę. W całym procesie nauki nigdy nie wolno zapominać o przerwach.
Jak zmotywować dziecko do nauki?
Przede wszystkim należy je regularnie chwalić. Co więcej, samemu nie wolno się poddawać. Kiedy dziecko zauważy, iż nawet jego rodzic jest zniechęcony, wtedy z pewnością taki humor mu się udzieli. Nie można do tego dopuścić, ponieważ maluchowi zdecydowanie trudniej jest później skoncentrować się na nauce i zmobilizować do tego, by ponownie się jej podjąć. Zapewniając swojemu dziecku podczas nauki relaks, samemu również zauważy się, iż przyswaja ono wiedzę zacznie łatwiej i sprawniej. Wtedy również ono ucieszy się z tego faktu i będzie zdawało sobie sprawę z postępów, których dokonuje wspólnie z pomocą swojego rodzica.