Jedną z bardziej interesujących, a zarazem dosyć specyficznych umiejętności jest czytanie z ruchu warg. Zanim jednak rozpocznie się jej ćwiczenie, trzeba zebrać w sobie duże pokłady cierpliwości i wytrwałości. Jest to bowiem zajęcie, którego efekty nie przychodzą z dnia na dzień. Poniżej znajduje się kilka interesujących wskazówek, dzięki którym sztuka czytania z ruchu warg będzie prostsza do opanowania.
Oglądanie telewizji
Jednym z najlepszych sposobów na nauczenie się omawianej umiejętności, jest oglądanie telewizji ze szczególnym uwzględnieniem programów informacyjnych. Należy zwracać uwagę na usta prezenterów podczas ich wypowiedzi. Uczą się oni bowiem techniki otwierania ust i wymawiania słów, by przekaz informacji był jak najbardziej klarowny i wyraźny. Na samym początku właśnie z ich ruchu warg można wyczytać najwięcej.
Obserwowanie ludzi z otoczenia
Nauka czytania z warg może być kontynuowana również poza czasem spędzonym przed telewizją. Jej specyfika polega na tym, iż aparat mowy jest przez niemalże wszystkich wykorzystywany do porozumiewania się w każdej chwili. Można zatem rozpocząć obserwację ust innych osób, które znajdują się w pobliżu. W ten sposób ćwiczenie będzie jedną z podstawowych czynności, wykonywaną w trakcie dnia.
Obserwacja samego siebie
Kolejnym sposobem nauki tejże umiejętności jest obserwowanie samego siebie w lustrze. Warto powtarzać alfabet, czy słowa piosenek albo wierszy, jednocześnie spoglądając na swoje usta. Należy cały czas skupiać swoją uwagę na wargach, obserwować ich układ w trakcie wymawiania poszczególnych dźwięków. Dobrym ćwiczeniem będzie również podzielenie słów na sylaby i skoncentrowanie się na tym, jak po każdej z nich ludzkie usta przymykają się.
Dodatkowe rady podczas nauki
W momencie, kiedy z ludzkich ust wydobywa się krzyk, wtedy otwierają oni swoje buzie znacznie szerzej, niż zazwyczaj. Jest to również moment, w którym odczytanie wymawianych przez nich słów jest znacznie trudniejsze, niż zazwyczaj.
Oglądając telewizję nie należy korzystać z bajek oraz kreskówek. Rysunkowe postacie przeważnie otwierają swoje usta jedynie w górę i w dół, rysownicy z pewnością nie są w stanie całkowicie oddać naturalnego ruchu warg podczas każdego słowa, tym bardziej jeżeli kreskówka ma dubbing. Złym materiałem do nauki będą także teledyski ze względu na wydłużanie niektórych sylab, dźwięków, czy ich zniekształcenia.
Jeżeli opanowało się już pewne podstawy, warto wyciszyć głos podczas oglądania wiadomości. Trzeba jednak przy tym zawsze mocno uważać, ponieważ oprócz ruchu warg prezentera, można również korzystać z wiedzy, jakiej dostarcza otoczenie, a także mimika twarzy obserwowanej osoby. Od tego może zależeć chociażby kontekst wypowiedzi.
Jeżeli obserwuje się osoby z dalszego otoczenia, ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości. Przyglądanie się komuś przez dłuższą chwilę, tym bardziej jego ustom, może wydawać się co najmniej dziwnie. Warto więc zachować ostrożność, by druga strona nie poczuła się skrępowana, bądź zagrożona.