Wszelkie zaburzenia lękowe zwiększają ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów psychicznych. Kiedy nauczymy się oswajać swój lęk, zadbamy o swoje zdrowie psychiczne. Bez względu na to, czy lęk towarzyszy nam każdego dnia, czy atakuje nas w najmniej spodziewanym momencie, możemy nauczyć się nad nim panować.
Oswajanie i leczenie lęku
Radzenie sobie z lękiem polega na opanowaniu go do tego stopnia, żeby przestał paraliżować i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Oswajanie lęku to nic innego jak nauczenie się życia z nim, zaakceptowania jego obecności. Wszelkie zaburzenia lękowe mogą powodować wycofanie ze społeczeństwa i powstrzymywać nas przed osiąganiem zamierzonych celów. Dlatego warto, żebyśmy nauczyli się kilku przydatnych i wspierających nas technik relaksacji, dali sobie wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i zdrowo się odżywiali.
Istnieje różnica między oswajaniem lęku a jego leczeniem. Kiedy oswajamy nasz lęk, on cały czas nam towarzyszy, jednak potrafimy go kontrolować. Leczenie zaburzeń lękowych polega natomiast na ich wyeliminowaniu z codziennego życia. Oczywiście w sytuacjach kryzysowych lęk może jeszcze dać o sobie znać, jednak przestaje być obecny każdego dnia, a nieprzewidziane codzienne napady lęku ustają.
Zaburzenia lękowe najlepiej wyleczyć, jednak proces terapeutyczny trwa długo, wymaga poświęcenia i dobrego terapeuty. Kiedy uczymy się oswajać lęk, rezultaty przychodzą szybciej. Niestety, nasz umysł i nasze ciało wciąż muszą się zmagać z panowaniem nad lękiem. Jeśli brakuje nam czasu i chęci na rozpoczęcie leczenia zaburzeń lękowych, podejmijmy przynajmniej próbę oswojenia swoich codziennych strachów i obaw.
Co jest ważne przy oswajaniu lęku?
Techniki radzenia sobie z lękami okazują się bardzo pomocne, jednak to nasze umysłowe zdolności radzenia sobie z problemami pozostają najważniejszym narzędziem. Każdy, bez względu na to, z jakim natężeniem odczuwa swoje lęki, posiada wewnątrz siebie zdolność do ich pokonywania. Tę umiejętność radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi możemy porównać do mięśnia, który dla wzmocnienia i efektywniejszego działania, potrzebuje odpowiedniego treningu.
„Mięsień” umysłowy możemy wzmocnić, ale też osłabić, popadając w nałogi (alkohol, narkotyki, hazard), przyjmując nadmierne ilości leków lub skłaniając się ku niebezpiecznym zachowaniom. W każdym z tych przypadków tylko zagłuszamy swoje lęki. Jednocześnie odzwyczajamy nasz mózg od naturalnego radzenia sobie z problemami. Uczymy go, że konkretna (i niestety szkodliwa dla nas) aktywność zastąpi jego funkcję.
Jak oswoić lęk?
Naszą naturalną zdolność do oswajania lęków możemy wspierać kilkoma sprawdzonymi sposobami. Osoby prowadzące zdrowy tryb życia, odżywiające się naturalnymi pokarmami, dbające o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypoczywające 6-8 h dziennie lepiej radzą sobie z pokonywaniem swoich lęków. Oczywiście większa ilość snu czy zdrowe posiłki nie uzdrowią naszych zaburzeń lękowych, jednak przygotują ciało i umysł do skuteczniejszego panowania nad nimi. Do sprawdzonych metod łagodzenia lęków należy również codzienna praktyka jogi, regularne ćwiczenia, techniki relaksacji, a także terapia w oparciu o mindfulness.
Próbując oswoić nasze lęki, zamiast z nimi walczyć, zaakceptujmy je. Uznajmy, że nasz organizm w ten sposób reaguje na otaczającą nas rzeczywistość. Pojawiające się codzienne zaburzenia lękowe, w tym też fobie, leczmy z cierpliwością i dużym dystansem do siebie.
Źródło:
http://www.calmclinic.com/anxiety/management