Trawienie jest jednym z podstawowych procesów wpływającym na codziennie funkcjonowanie. Warto poznać zasady jego działania, by mieć świadomość ważności tego zjawiska oraz ogromnego wpływu na cały ludzki organizm. Niewiele osób ma wie, czym właściwie jest trawienie i jak przebiega. Trzeba jednak pamiętać, że żołądek nie jest ogromnym koszem na śmieci, do którego można niewinnie wrzucać kolejne bezwartościowe jedzenie. W poniższym artykule jasno nakreślono, na czym polega proces trawienny oraz dlaczego nie powinno się korzystać z ofert typu fast food itp.
Czym jest trawienie?
Trawienie jest procesem, podczas którego zachodzi zamiana dostarczanego jedzenia w energię niezbędną do życia. Wszystkie pozyskiwanie w tym procesie substancje i składniki odżywcze są wchłaniane do organizmu, a pozostałości zostają wydalone w postaci kału i moczu. Początek tego procesu zachodzi już w jamie ustnej, gdzie produkowana jest ślina ułatwiająca przeżuwanie pokarmu. Również zęby mają tutaj swój udział, ponieważ rozdrabniają jedzenie na drobniejsze kawałki.
Przełyk i żołądek
Kolejnym etapem jest wędrówka przełkniętego pokarmu przez gardło oraz przełyk wprost do żołądka. Właśnie tutaj jest wytwarzany kwas solny, którego celem jest aktywacja enzymów trawiennych oraz pozbawienie dostarczonego pokarmu wszelkich szkodliwych drobnoustrojów. Znajdujący się w żołądku sok trawienny rozkłada na czynniki pierwsze białka oraz rozpoczyna proces trawienia tłuszczów.
Jelita cienkie
Tak przygotowana masa pokarmowa przedostaje się w następnej kolejności do jelit. Najpierw jest to jelito cienkie. Przez nie cała treść przesuwa się powolnymi ruchami do dwunastnicy. Właśnie tutaj hormony jelitowe rozpoczynają pobudzanie żółci, a także soków jelitowych i soków trzustki. W jelicie cienkim dochodzi także do trawienia z pomocą znajdującej się tam flory bakteryjnej. Wytworzone kwasy tłuszczowe są następnie transportowane do rąbka szczoteczkowego w erytrocytach i tam wchłaniane.
Jelito grube
Kolejnym etapem całego procesu trawiennego jest przedostanie się treści pokarmowej do jelita grubego. Jest to część znajdująca się pomiędzy jelitem cienkim a odbytem. Właśnie w tym miejscu dochodzi do wchłonięcia wody oraz pozostałych witamin, a także znajdujących się w pozostałościach pokarmowych elektrolitów oraz soli mineralnych. Również tutaj jest umiejscowiona zastawka krętniczo – kątnicza, przez którą przechodzi utworzona z resztek pokarmu masa.
Odbyt
Na samym końcu układu pokarmowego znajduje się odbyt. Przez niego dochodzi do tak zwanego procesu defekacji, czyli usuwania resztek pokarmowych w formie kału na zewnątrz. Jak więc można zauważyć, proces trawienia potrafi być bardzo skomplikowany. Zazwyczaj wydalenie spożytego pokarmu następuje od jednego do trzech dni po przyjętym posiłku. Wszystko zależy od osobistych predyspozycji, perystaltyki jelit, a także aktualnego stanu zdrowia. Jeżeli pojawiają się zaparcia lub częste biegunki, należy zgłosić się o pomoc do lekarza, ponieważ jest to prawdopodobna oznaka problemów układu pokarmowego. By zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji o omawianym procesie, warto skorzystać z pomocy encyklopedii.