Egzamin maturalny z języka obcego to nie lada wyzwanie dla każdego, nawet najlepiej przygotowanego maturzysty. W Polsce najczęściej wybieranym językiem obcym jest oczywiście angielski. Jego popularność wciąż rośnie, ponieważ wymogi rynku pracy oczekują znajomości tego języka na jak najwyższym poziomie. Jak zatem zdać ten język na maturze? Oprócz oczywiście możliwości przerobienia wszystkich wcześniejszych wersji egzaminu, można posłużyć się poniższymi wskazówkami, dzięki którym to wyzwanie będzie osiągalne.

Jak przygotować się do matury z angielskiego?

Zwięzła odpowiedź na wylosowany zestaw pytań

Na maturze z języka angielskiego konieczne jest wylosowanie zestawu pytań, na który z kolei należy przygotować odpowiedzi. Otrzymuje się na to pięć minut. Nie jest to dużo, szczególnie jeśli pragnie się jak najlepiej przygotować do dialogu. Na kartce należy zapisać zatem tylko wybrane słowa kluczowe, fazy, które będą wskazywały na tok rozmowy. Będzie to więc najlepsza forma pomocy, którą przygotuje się w ciągu kilku cennych minut decydujących o wyniku egzaminu ustnego z języka angielskiego.

Koncentracja i skupienie

Stres może nieco dekoncentrować i rozpraszać uwagę osoby zdającej egzamin z języka angielskiego. Warto przed wejściem na salę wziąć kilka głębokich oddechów i już na sali skupić się na wykonywanym zadaniu, by nie stracić myśli przewodniej, czy rozpoczętego wątku. Jeżeli nie jest się pewnym, czy poprawnie zrozumiało się pytanie, warto grzecznie poprosić o powtórzenie słowami. Sorry, could you repeat that please?

Relacja wydarzeń

Podczas egzaminu maturalnego z języka angielskiego istotną kwestią jest również umiejętność wyłuskania z treści zadania wszystkich niezbędnych do wykonania poleceń. Nie zawsze bowiem jest to tylko jedno polecenie, często pomija się drugie, tym samym nie ma się szans na otrzymanie pełnej liczby punktów. Czytanie ze zrozumieniem jest więc bardzo ważne.

By prowadzona relacja mogła zostać uznana za kompleksową, powinna przede wszystkim mieć pewną strukturę, czyli wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Na każdy punkt w rozwinięciu warto przygotować trzy zdania oraz po jednym na wstęp i zakończenie. Jeżeli natomiast pojawi się sytuacja, w której zdający nie będzie w stanie zrelacjonować wydarzenia z różnych względów, warto wtedy dokładnie opisać miejsce zdarzenia oraz osoby biorące w nim udział.

Dla ułatwienia sobie tego zadania można wcześniej przygotować sobie kilka ogólnych, utartych zwrotów, które będą pasowały do każdej sytuacji. To przełoży się na zmniejszenie stresu, który potrafi mocno zaszkodzić w momencie pojawienia się pustki w głowie.

By w relacjonowaniu mogła pojawić się całkiem naturalna interakcja z drugą stroną, warto posłużyć się takimi zwrotami, jak: Would you believe it? Could you imagine that? Z pewnością będzie to odebrane pozytywnie przez osoby zasiadające w komisji.

List formalny, czy nieformalny?

Bez względu na to, jaki list trafi się na maturze z języka angielskiego, każdy powinien przybrać stosowną formę oraz język. Nieprzestrzeganie tej zasady skutkuje przyznaniem 0 punktów za list, który przecież stanowi jedną z najważniejszych części całego testu. List ponadto powinien być spójny oraz logiczny, składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Powinien także mieścić się w wyznaczonym limicie słownym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here