Nauka potrafi naprawdę przytłoczyć, szczególnie te osoby, które codziennie muszą uczęszczać na lekcje od rana do późnego popołudnia. Jak wtedy znaleźć siłę do dalszej nauki, kiedy na biurku piętrzy się sterta rozpoczętych zadań domowych i notatek do wyuczenia? Być może wydaje się to nierealne, jest jednak kilka wskazówek, dzięki którym nauka pójdzie szybciej i sprawniej.
Kiedy zabrać się za naukę?
Po powrocie ze szkoły najczęściej jest się bardzo zmęczonym, odkłada się plecak i robi się dłuższą przerwę. Do ponownej nauki uczniowie najczęściej zabierają się dopiero wieczorem. Jest to jednak błąd. Wbrew pozorom, mimo zmęczenia całym dniem w szkole, najlepiej jest przysiąść do nauki jak najszybciej po tym, jak wróci się do domu. Powód jest prosty – mózg nadal jest nastawiony na tryb uczenia i funkcjonuje w ten sposób do ok. godziny 17:00. Po tym czasie powoli przechodzi w stan odpoczynku i jest go zdecydowanie trudniej zmobilizować do ponownej nauki. Najlepiej zatem zacząć się uczyć kilkanaście minut po tym, jak przekroczyło się próg domu. Przyswoi się dzięki temu więcej wiedzy, a sam ten proces nie będzie trwał w nieskończoność. Efektywność jest więc na pierwszym miejscu. Drugim powodem nauki zaraz po szkole jest fakt, iż po całym dniu wszystkie informacje przekazane przez nauczycieli są wtedy najświeższe i wystarczy powtórzyć materiał by tylko go utrwalić na dłużej, zamiast ponownie uczyć się go z podręczników.
Miejsce do nauki
Aby nauka przebiegała jeszcze sprawniej, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca, w którym będzie się odrabiać lekcje i wkuwać do kartkówki, czy sprawdzianu. Powinno być przestronnie i czysto. Nic nie powinno rozpraszać uwagi ucznia, szczególnie mowa tutaj o telewizji, radiu, czy komputerze. Jeżeli będzie to biurko, należy je uporządkować, by zbędny chaos i niepotrzebne przedmioty nie odwracały uwagi młodego człowieka od obowiązków, z których musi się wywiązać.
Wskazówki do efektywnej nauki
Na samym początku powinno się zabrać za materiał, który tego samego dnia pojawił się w szkole. Jego odświeżenie sprawi, iż więcej wątków pozostanie w pamięci ucznia i kolejne powtórki będą zdecydowanie łatwiejsze. Następnym krokiem jest nauka tych wiadomości, które są konieczne do przyswojenia na następny dzień w szkole. Z początku system ten może sprawiać trudności, z czasem jednak ilość informacji do przyswojenia będzie wyglądała na znacznie mniejszą, dzięki systematyczności w uczeniu.
Aby nauka byłą przyjemnością, warto uczyć się z przygotowanych notatek, a nie bezpośrednio z podręcznika. Kartkę z notatkami można powiesić na biurkiem zaraz po zapowiedzeniu sprawdzianu, czy kartkówki, dzięki czemu codziennie spojrzy się na nią i przeczyta chociażby kilka zdań. Obok takiej kartki powinna znajdować się jedna główna ze spisem wszystkich egzaminów, które pojawią się w najbliższym czasie. Jeżeli w trakcie nauki odczuje się zmęczenie, konieczne jest zrobienie kilkuminutowej przerwy.
Nauka specyficznych przedmiotów
Nauka języków obcych wcale nie musi być trudna. Warto w tym względzie korzystać z fiszek. Im więcej takich małych karteczek ze słówkiem w języku polskim po jednej stronie, a w języku obcym po drugiej przygotuje się do nauki, tym szybciej przyswoi się kolejne słowa. Karteczki nie muszą być duże, mogą mieścić się nawet do pudełka po zapałkach.
W przypadku języka polskiego i lektur, w trakcie czytania książki warto korzystać z encyklopedii w celu wyjaśnienia niezrozumiałych słów. Należy zawsze czytać ze zrozumieniem i starać się skupić na lekturze. Na wszelki wypadek można robić krótkie notatki z każdego działu książki.
By matematyka nie stała się udręką na kolejne lata nauki, należy regularnie robić dodatkowe ćwiczenia, nie tylko zadane przez nauczyciela, ale również znalezione w Internecie na stronach oferujących liczne e-testy. Jak wiadomo, ćwiczenie czyni mistrza.