Nie każdy jest w stanie tak po prostu usiąść z marszu i od razu skoncentrować się na nauce. Niektórzy potrzebują zdecydowanie więcej czasu, by skupić się odpowiednio na swoim zajęciu i zebrać rozproszone myśli. Skierowanie uwagi na jedną konkretną czynność może przysparzać problemów. Kierując się poniższymi wskazówkami można sobie to jednak zdecydowanie ułatwić. W całym procesie pracy ówczesnego świata niezwykle ważna jest bowiem elastyczność i umiejętność przystosowywania się do zmian, nowych warunków. Kto posiądzie tą cechę, zyska nie tylko możliwość szybszego przyswojenia określonego materiału na zajęcia, czy lekcję, ale i osiągnie sukces w późniejszym życiu zawodowym.
Odpowiednie miejsce do nauki
Na początku bardzo ważne jest znalezienie właściwego miejsca do nauki. Istotne jest również, by później zbyt często go nie zmieniać. Z czasem mózg zacznie kojarzyć, iż właśnie w tym miejscu odbywa się nauka i koncentracja na niej nie będzie już przysparzała takich problemów. Warto także zastanowić się, w jakich warunkach najlepiej jest się uczyć. Jedni będą preferować cisze, inni z kolei będą starali się zawsze w tle włączyć ulubioną muzykę. Bez względu na ostateczny wybór należy pamiętać, by miejsce to zawsze było dobrze oświetlone i wentylowane. Miejsce do nauki powinno służyć wyłącznie tej czynności. Powinno także być wyposażone wyłącznie w niezbędne przedmioty i akcesoria, które nie będą zbytnio rozpraszały uwagi, a już na pewno nie powinny one służyć do zabawy.
Godziny nauki
Nie wystarczy wybrać odpowiedniego miejsca. Bardzo ważne jest także ustalenie stałych godzin swojej nauki. W zależności od pory dnia, jedne osoby lepiej koncentrują się rano, inni natomiast wolą naukę w godzinach wieczornych, czy popołudniowych. Są to osobiste predyspozycje, które z powodzeniem można wykorzysta podczas przyswajania wiedzy. Warto również u siebie ustalić taką porę i właśnie w tych godzinach zajmować się odrabianiem lekcji itp.
Nauka od samego początku
Nigdy nie należy uczyć się danej partii materiału od środka, a już na pewno nie od koca. To może wprowadzić pewne zamieszanie, które z pewnością nie przełoży się na efektywną naukę. Zawsze trzeba podzielić zebrany materiał na mniejsze części z drobniejszymi zagadnieniami i dokładnie je poznać. Przygotowanie listy rzeczy do nauki na pewno ułatwi koncentrację.
Szumy i zakłócenia w nauce
Nie ma nic gorszego, jak ciągłe rozpraszanie uwagi podczas nauki, W takim stanie nie jest możliwe przyswojenie ustalonego sobie zakresu materiału, ponieważ wciąż odwraca się wzrok od książki i traci dopiero co rozpoczęty wątek. Są to tak zwane szumy i zakłócenia, które wpływają negatywnie na koncentrację i zdecydowanie wydłużają czas poświęcony na naukę. By im zapobiec, warto wyłączyć wszystkie internetowe serwisy, czy telewizor, wyciszyć telefon, a w razie konieczności zainwestować w stopery do uszu. Być może brzmi to nieco irracjonalnie, może jednak znacznie ułatwić naukę i zebranie myśli w głośnych miejscach.
Różnorodność
Zdecydowanie łatwiej idzie nauka, kiedy stosuje się w niej regularne przerwy oraz zmienia się przyswajany materiał np. co godzinę. Taka odmiana odświeża mózg i pozwala mu ponownie się skoncentrować dzięki eliminacji nudy. Kiedy coś się dzieje, mózg automatycznie ulega zwiększonej aktywizacji. Warto wykorzystać ten trik również podczas nauki.