Nie wszyscy studenci przyjmują model nauki, w którym należy codziennie, systematycznie sięgać po podręczniki i się uczyć. Zazwyczaj jest tak, że pozostawiają całą naukę na okres zaliczeniowy, czyli dwa razy do roku stawiają się w sytuacji prawie że niemożliwej do opanowania. Wydaje się to wtedy nieprawdopodobną misją do osiągnięcia, celem tak oddalonym od realiów codziennego życia studenckiego, iż praktycznie przeszkodą nie do przeskoczenia. Jak zatem efektywnie się uczyć?
Odpowiednie nastawienie kluczem do sukcesu
Przede wszystkim należy na chwilę przystanąć w miejscu i wziąć głęboki oddech. Panika w niczym tutaj nie pomoże, jedynie zaszkodzi i wydłuży czas nauki. Warto zatem najpierw poświęcić sobie kilka minut i zebrać wszystkie rozproszone myśli.
Kolejno trzeba odpowiednio zorganizować sobie naukę. Warto podzielić ją chronologicznie, z podziałem na daty egzaminów oraz zaliczeń, które nieuchronnie zbliżają się wielkimi krokami. Konieczne jest rozpoczęcie swojej pracy od rzeczy zaległych. Tutaj przyda się nabranie kolejnego głębokiego oddechu.
Tempo nauki
By nauka nie trwałą w nieskończoność, należy wypracować sobie odpowiednie tempo. Należy uczyć się przez około 45 minut, a po tym czasie zrobić 15- minutową przerwę. Jeżeli natomiast ominie się odpoczynek w całym procesie nauki, umysł przestanie być wydajny i nastąpią kolejne problemy z pamięcią i koncentracją. Dla wielu osób upływ czasu może być stresujący. Więcej osiągnie się jednak zachowując spokojne i opanowanie podejście.
Jak opanować senność?
Jeżeli student w pewnym momencie poczuje ogarniającą go senność, powinien od razu sięgnąć po kostkę czekolady. Kawa nie jest jednak najlepszą metodą walki z uporczywą sennością. Natomiast czekolada dostarczy szybkiej dawki dodatkowej energii, dotleniając tym samym zmęczony mózg. Jeśli ten sposób zawiedzie, pozostaje jedynie położyć się spać. By zachować najlepszą sprawność swojego organizmu, w tym również umysłu, konieczne jest przespanie dziennie minimum około 6-7 godzin. Krótszy sen sprawi, że mózg nie będzie odpowiednio funkcjonował, co przełoży się na marne wyniki w nauce. Natomiast zbyt długi sen spowoduje, iż student w opałach obudzi się ospały. Nauka po nocach naprawdę mocno potrafi wyczerpać młody organizm. Nie zawsze dodatkowe wspomagacze są wtedy wskazane, ponieważ nawet one nie zastąpią zbawiennego wpływu snu. Regeneracja poprzez sen jest najlepszym sposobem na to, by kolejnego dnia wypoczętym rozpocząć nowy naukowy maraton.
Sprawy bieżące
Po odrobieniu wszystkich zaległości przychodzi kolej na aktualne sprawy. Dobrym sposobem będzie podzielenie całego materiału na kilka części. Codziennie małymi krokami należy wykonywać zlecone zadania. Mogą to być różnego rodzaju prace zaliczeniowe, projekty. Warto podzielić swoją pracę w taki sposób, by wyrobić się tydzień przed terminem. Dzięki temu wyeliminuje się zbędny stres, którego i tak jest już dużo podczas sesji egzaminacyjnej.
Prawidłowa organizacja i zdrowy styl życia
Im lepiej zorganizuje się swój czas na naukę, tym więcej pozostanie go na pozostałe sprawy, zajęcia, w tym również odpoczynek. W taki sposób można wykorzystać wolną chwilę na wynagrodzenie sobie trudów pracy. By jednak zawsze czuć się w pełni sił, warto wprowadzić do swojego jadłospisu zdrową dietę i ćwiczenia fizyczne.