Nauka angielskiego wcale nie musi nastręczać aż tak dużych problemów, jak to zazwyczaj ma miejsce. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, iż jest to proces wymagający przede wszystkim opanowania pewnych umiejętności podzielonych na input, czyli czytanie i słuchanie, a także output, a więc pisanie i mówienie. By poprawnie mówić oraz pisać ważne jest opanowanie dwóch pozostałych umiejętności. Najlepszym tego przykładem jest dziecko, które najpierw słucha, dopiero potem samo zaczyna posługiwać się wybranym językiem. Tak samo jest w przypadku osób dorosłych. Różnica polega jednak na tym, że czas oczekiwania na efekty może być znacznie krótszy.

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

Umiejętność czytania

 Warto rozpocząć swoją naukę od słówek. Jednym z najlepszych sposobów są tzw. karteczki. Po jednej stronie umieszcza się słowo w języku obcym, natomiast po drugiej jego tłumaczenie na język ojczysty. Codzienna nauka pięciu słówek sprawi, że w ciągu roku będzie to aż 1825 zapamiętanych słów! Liczba jest imponująca, tym bardziej jeśli ma się świadomość, iż przeciętni studenci uczą się około 5 do 6 tysięcy słów. Zatem już kilka lat później można posiadać niezły zasób słownictwa ułatwiający zrozumienie niemalże każdego tekstu.

Umiejętność słuchania

Najlepszym sposobem nauki umiejętności słuchania jest włączenie radia i próba wychwycenia jak największej ilości poznanych już słów. Im więcej razy usłyszy się je, tym prościej będzie z kolei używać ich osobiście. W radiu zasób słów jest bardzo zróżnicowany, nie pojawiają się również przerwy podczas audycji. Kluczem do sukcesu jest słuchanie radia w każdej wolnej chwili, również podczas sprzątania, gotowania, czy nawet w formie budziku. Im częściej słucha się wymowy w obcym języku, tym bardziej staje się on dla słuchacza naturalny.

Umiejętność pisania

By jak najszybciej nauczyć się pisowni poszczególnych słów w danym języku obcym, ważne jest przenoszenie ich własnoręcznie na papier najlepiej w ilości około 500 słów dziennie. Regularne ćwiczenia pisania sprawiają, iż lepiej zapamiętuje się poszczególne słowa, których wcześniej się nauczono. Podczas pisania nie gra to żadnej roli, o czym tak właściwe tworzy się test. Ważne jest jednak, by w miarę nauki nowych słówek stopniowo rozpocząć ich wprowadzanie do tekstów, by poszerzać swoje umiejętności oraz struktury gramatyczne.

Umiejętność mówienia

Oczywiście najlepiej byłoby skorzystać z możliwości rozmowy z obcokrajowcem, czy native speakerem. Często jest to jednak z rożnych względów niemożliwe. W takiej sytuacji można jednak poradzić sobie w całkiem odmienny sposób. Mianowicie wykorzystując w tym celu swój narząd mowy. Czytanie na głos zdecydowanie udoskonali umiejętność mówienia, wpłynie również pośrednio na poprawę gramatyczną wymowy, ponieważ w oparciu o teksty obcojęzyczne nie będzie popełniało się błędów, których później ciężko jest się wyzbyć. Czytając na głos wybrany tekst stosuje się ponadto słownictwo, które w standardowym mówieniu często nigdy by się nie pojawiło.

By osiągnąć jak najlepsze rezultaty, konieczne jest regularne stosowanie powyższych metod. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, iż nauka wymaga zaangażowania, często nawet ciężkiej pracy nad daną partią materiału. Dzięki temu jednak efekty nauki już w niedługim czasie będą wysoce zaskakujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here