Nie zawsze można trafić na lekturę z interesującą fabułą, czy wciągającą akcją. Częściej raczej są to powieści mało interesujące, w których podczas czytania traci się wątek, bądź najczęściej w ogóle się nie czyta. Jeżeli jednak pragnie się otrzymywać pozytywne oceny i zaliczenie z danego przedmiotu, koniecznym jest przebrnięcie przez wszelkie trudy związane z lekturą. W tym celu można skorzystać z kilku sposobów, dzięki którym lektura przestanie być taka straszna.
Przygotowanie materiałów
Na samym początku należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych gadżetów, które ułatwią pracę nad lekturą. Oczywiście musi to być obecnie czytana książka. Warto także przygotować sobie dodatkowe fiszki, niewielkie karteczki, jak również długopis i notatnik. Jest to może tylko kilka dosyć prozaicznych przedmiotów, mogą one jednak znacznie ułatwić całą przeprawę z literaturą.
Jak zorganizować sobie wiedzę zdobytą podczas czytania lektury?
Najpierw należy przygotować sobie niewielkie karteczki, najlepiej kiedy będą one w rożnych kolorach. Warto wykorzystać je jako znaczniki ważniejszych fragmentów książki. Np. do charakterystyki bohaterów można wykorzystać kolor czerwony. W przypadku ważniejszych wydarzeń można posłużyć się karteczką zieloną itd. Następnym etapem będzie wynotowanie ważniejszym wątków w całej fabule książki. W trakcie czytania warto również rozpisać szczegółowy plan wydarzeń z odpowiednim zaznaczeniem w postaci karteczki. Wtedy łatwiej będzie odnaleźć pożądaną treść. Konieczne jest także wynotowanie czasu oraz miejsca akcji, w którym rozgrywała się powieść. Podczas przerabiania lektury często nauczyciel prosi o wskazanie fragmentów z opisem przyrody. W przypadku niektórych lektur można więc pokusić się o przygotowanie takich cytatów.
Ważniejsze fakty na temat książki
Nie wystarczy jedynie znajomość tytułu. Trzeba również wiedzieć, kto jest autorem książki. Warto także pokusić się o przygotowanie krótkiej notki na temat życia autora. Trzeba być również świadomym epoki, w której powstała książka, a także, gdzie rozgrywa się jej akcja. Być może znajdują się w niej również ważne wydarzenia historyczne, które mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wtedy koniecznie trzeba zaznaczyć je karteczką w odpowiednim kolorze.
Opracowanie książki
Na rynku jest dostępnych wiele opracowań książek, które mogą stanowić świetną pomoc naukową. Wystarczy je przejrzeć, by przypomnieć sobie wszystkie umykające wątki, których nie zdążyło się zapisać. Nigdy jednak nie należy takiego opracowania traktować jako zamiennika książki. Nauczyciele doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakich materiałów w nich nie zawarto. Będzie to więc czuły punkt każdego ucznia opierającego się wyłącznie na wiedzy z opracowań. Czasem zdarzy się także, że do przeczytania będzie kilkunastostronicowa nowela, wtedy czytanie często dłuższego opracowania jest bardziej czasochłonne.
Film zamiast książki
Nigdy nie można porównywać filmu do książki. Często niektóre wątki są pomijane, bądź rozwijane w odmienny sposób. Wtedy fabuła filmu może nie do końca powielać się z treścią książki. Nauczyciel bardzo szybko wykryje takie nieścisłości.