Jakiś czas temu, kupując telefony u konkretnego operatora sieci komórkowej, można było zauważyć, że cały interfejs jest mu podporządkowany, a dodatkowo urządzenie posiada blokadę SIM-lock, potocznie zwaną „simlockiem”. Obecnie, nabywając nowe telefony w salonach producentów, nie ma możliwości, aby kupić smartfon z taką blokadą. Może się jednak zdarzyć, że starsze modele, kupowane z tak zwanej drugiej ręki, mogą posiadać to zabezpieczenie. Zatem jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka?
Czym jest simlock?
Blokada simlock to coś zupełnie innego, niż blokada karty SIM – mimo to często są one mylone. Jednak tę drugą możemy odblokować specjalnym kodem PIN, który dostajemy wraz ze starterem. Jest to blokada szczególnie istotna dla tych, którzy mają umowę w abonamencie i w razie zgubienia karty nie grozi im, że nowy użytkownik numeru obciąży ich kosztami. Zgubę można od razu zablokować i zapobiec problemowi.
Wracając jednak do sedna – istnieje bardzo łatwy sposób na to, aby sprawdzić, czy telefon ma simlocka. Wystarczy włożyć kartę SIM od innego operatora i zobaczyć, czy telefon uruchomi się i czy nie przywita nas żaden komunikat, a opcje sieci będą dostępne. To najprostsza metoda, jednak wymaga karty z innej sieci. Osoby, które takowej nie posiadają, mogą kupić starter w cenie około 5 złotych albo pożyczyć od znajomego i sprawdzić.
Jeśli jednak chcemy sprawdzić, czy telefon ma simlocka bez użycia cudzej karty SIM, możemy skorzystać ze specjalnych kodów, po wpisaniu których zobaczymy czy ta blokada sieci występuje. W tym celu należy włączyć telefon bez karty SIM i wejść do menu serwisowego wpisując kod odpowiedni do danego modelu. Ciąg znaków i cyfr *#*#7378423#*#* lub*#7465625# otwiera menu serwisowe telefonu. Jeśli uda się go uruchomić, należy uważać, aby nie wprowadzić niekorzystnych zmian na swoim telefonie. Powinny pojawić się trzy pozycje: network lock, subset lock i SP lock – jeśli obok którejś pojawi się znak X lub ON to znaczy, że telefon posiada simlocka. Należy w takim wypadku udać się do serwisu GSM i ściągnąć blokadę za około 20 złotych lub zrobić to samemu szukając podpowiedzi w Internecie – wielu użytkowników Androida dzieli się swoimi dokonaniami i daje mnóstwo ciekawych porad.
Jak samodzielnie usunąć simlocka?
Jeśli już okaże się, że smartfon posiada simlocka i chcemy go usunąć, to trzeba pamiętać, żeby nie naruszyć oprogramowania (jest to warunkiem zachowania gwarancji). Producenci urządzeń z systemem Android blokują dostęp dla roota, aby uniemożliwić usunięcie niektórych aplikacji oraz zapobiegać modyfikacji systemu. Istnieje też mniej inwazyjna i bezpieczna dla zachowania gwarancji metoda. Mianowicie można wprowadzić specjalny kod podany przez producentów i operatorów, dzięki którym, jeśli będzie taka potrzeba, gwarancja zostanie uznana i nie poniesiemy kosztów naprawy. Więcej informacji na temat rootowania i likwidacji simlocka znajdziecie między innymi na stronie https://android.com.pl/.
Obecnie nie zdarzają się już telefony z blokadą simlock, jeśli jednak takie się znajdą, to już wiecie co robić. Najlepiej korzystać z renomowanych stron, na których specjaliści sprawdzają i podpowiadają jak bezpiecznie usunąć simlocka lub sprawdzić bez użycia karty SIM, czy go posiadamy.