Zapamiętywanie potrafi być niezwykle skomplikowane. Gdyby tak zastanowić się, ile procesów musi zajść w naszej głowie, by dana kwestia została zapamiętana, wtedy wcale nie wydaje się to już takie proste. Warto skorzystać z kilku porad przedstawionych poniżej, by w przyszłości łatwiej poradzić sobie przy zapamiętywaniu długiej roli na szkolne przedstawienie, prezentacji do pracy albo do szkoły, czy nawet przemowy na rożne ważne okoliczności i uroczystości. Dzięki nim będzie to proces zdecydowanie szybszy i bardziej efektywny oraz eliminujący zbędny stres.
Etap nr 1 – Podział materiału na mniejsze fragmenty
Jednym z podstawowych sposobów na zwiększenie sprawności swojego umysłu w kwestii zapamiętywania, jest podzielenie całego materiału przeznaczonego do przyswojenia na mniejsze fragmenty. Mogą to być np. kilkuzdaniowe części tekstu, czy poszczególne wykresy itp. Wszystko zależy także od osobistych predyspozycji i możliwości. Warto również zapisać sobie każdy fragment na osobnej kartce, dzięki czemu pozostałe w wybranym momencie nauki nie będą rozpraszały uczącej się osoby od obecnie przerabianego tematu.
Etap nr 2 – Głośna recytacja
Drugim etapem jest zapamiętanie treści znajdującej się na pierwszej karteczce oraz jej głośne wyrecytowanie. Z kolejnym materiałem postępuje się tak samo. Metoda ta dotyczy nauczenia się wszystkich poszczególnych części i ich głośnej wymowie, bez patrzenia na kartkę. Dopóki całkowicie nie przyswoi się wszystkich informacji, należy powtarzać ten krok aż do skutku. By mieć pewność, iż cała wiedza została zapamiętania, należy postarać się bez pomocy w formie kartek wyrecytować całość w odpowiedniej kolejności. Jeżeli przejdzie się przez taki test pozytywnie, będzie to oznaczać, iż materiał został w pamięci.
Etap nr 3 – Powtórki
Niestety nigdy nie jest aż tak kolorowo. Raz wyuczony materiał nie pozostanie w głowie, jeżeli nie będzie odświeżany i przypominany. Bardzo ważne jest zatem regularne recytowanie na głos tekstu. W trakcie wykonywania tej czynności można posługiwać się pomocą w postaci fiszek, czy nagrania głosowego. Im więcej zmysłów zostanie zaangażowanych w cały proces nauki, tym szybciej oraz sprawniej zostaną przyswojone wszystkie niezbędne informacje.
Dodatkowe porady
Cały proces zapamiętywania wybranych przez siebie kwestii wymaga ponadto odpowiednich warunków do nauki. Należy przygotować pomieszczenie, w którym będzie się uczyć, ponieważ proces zapisywania w pamięci nie dział efektywnie, kiedy w nauce przeszkadzają różne dźwięki. Uczenie się tekstu na pamięć powinno więc zachodzić w warunkach ciszy i spokoju.
By jednak nauka szła sprawniej, należy wcześniej takie pomieszczenie wywietrzyć i zapewnić odpowiednią wentylację przez cały te czas. Wtedy mózg zostanie odpowiednio dotleniony, co pozytywnie wpłynie na wszystkie procesy przetwarzania i zapamiętywania wiadomości.
Do nauki warto się również odpowiednio nastawić. Im szybciej się za nią zabierze, tym szybciej zakończy się ten etap uczenia. Pozytywne nastawienie jest połową sukcesu.