To chyba najczęściej zadawane przez rodziców pytanie. O tym, kiedy jest czas na leczenie w wielu przypadkach można usłyszeć podczas zwykłej wizyty stomatologicznej od dentysty. Ma on bowiem pogląd na to, jak rosną zęby i czy istnieje jakieś zagrożenie związane z ich nieprawidłowym ustawieniem. Niestety, wady zgryzu to coś co dotyczy większości ludzi. To prawda, że czasami są one większe, a czasami mniejsze. Zawsze jednak warto skonsultować sprawę. Często bowiem na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zęby są proste, a po dokładniejszych oględzinach na jaw mogą wyjść ukryte stłoczenia.
Tak, stłoczenia to chyba jedne z najniebezpieczniejszych przypadłości. Dlaczego? To właśnie w nich często gromadzą się resztki jedzenia, które zamieniają się z czasem w próchnicę. Na skutek zgromadzonego jedzenia które nie do końca da się wyczyścić poza chorobami zębów mogą również wystąpić choroby dziąseł. Ponadto przy niewłaściwym ustawieniu zębów zniekształca się cała twarz. Dopiero po prawidłowo wykonanym leczeniu pacjenci widzą znaczną poprawę wyglądu. Poza tym zlikwidowanie wad zgryzu często skutkuje zlikwidowaniem lub znaczną poprawą wszelkich wad wymowy. Przez krzywy zgryz często nie da się dokładnie przeżuć jedzenia, co może skutkować pogorszeniem układu pokarmowego.
Jak wygląda konsultacja ortodontyczna?
Wiele osób wyobraża sobie, że aparat ortodontyczny zostanie założony już podczas pierwszej wizyty. To absolutnie nie jest prawda. Do tego potrzeba trochę czasu. Na pierwszej wizycie przeprowadzany zostaje wywiad, który ma na celu ustalenie pewnych faktów z życia pacjenta oraz jego oczekiwań co do całego leczenia. Dodatkowo na takiej wizycie wykonuje się szczegółowe badanie wewnątrzustne, cyfrowe skanowanie lub pobieranie specjalnych wycisków. Mają one posłużyć jako modele diagnostyczne, na których podstawie wykonany zostaje aparat ortodontyczny. Dopiero po tym wszystkim ortodonta jest w stanie przedstawić wstępny plan leczenia oraz efekty jakie jest w stanie za jego pomocą osiągnąć. Ponadto uwzględnione zostają w nim widoczne, konieczne do wykonania zabiegi stomatologiczne.