Coraz bliżej matury, a po niej również stresujący dla młodych ludzi etap rekrutacji na studia. Wielu z nich ma ogromne poczucie powagi tej sytuacji, w końcu wybierają swój przyszły zawód. Rzeczywiście, nie jest łatwo zdecydować się na uczelnie oraz kierunki studiów, na które warto złożyć papiery. Warto zatem wybrać się do doradcy zawodowego, aby coś podpowiedział w tej kwestii.

Ranking uczelni w Polsce

Każdy maturzysta powinien zapoznać się z rankingiem uczelni w Polsce. To corocznie przygotowywane zestawienie, dzięki któremu można dowiedzieć się, które uczelnie w Polsce uznawane są za najbardziej prestiżowe. Oczywiście czołówka zwykle pozostaje taka sama, niemniej jednak warto sprawdzić, czy coś się w tej kwestii nie zmieniło. Ukończenie prestiżowych uczelni z pewnością zwiększa szanse na znalezienie dobrej pracy, bo zwyczajnie robi bardzo dobre wrażenie na potencjalnych pracodawcach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ważna jest też ocena z dyplomu.

Na ile uczelni składać dokumenty

Współczesny maturzysta, dla którego egzamin dojrzałości jest zarazem egzaminem na studia, zwyczajnie nie musi zastanawiać się nad tym, na którą uczelnię wybrać się na egzamin, a z której zrezygnować. Może złożyć swoje dokumenty na kilka, następnie oczekiwać na wyniki rekrutacji. Musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie uczelnie mają opłaty rekrutacyjne, które trzeba wnieść przy składaniu kompletu dokumentów. Nie są to małe kwoty, jeżeli składa się papiery nawet na kilkanaście kierunków.

Czy kierunki humanistyczne rzeczywiście są bez przyszłości?

Bardzo często w mediach pojawiają się informacje, że studiowanie kierunków humanistycznych jest bez sensu, bo to zawody bez przyszłości. Zdecydowanie warto podejść do tego typu informacji na spokojnie. Jeżeli czyimś marzeniem jest, aby studiować psychologię lub polonistykę, oraz czuje, że to właśnie najlepsza dla niego przyszła droga zawodowa, po prostu powinien spróbować swoich sił na tym kierunku. Wybór uczelni oraz kierunku studiów jest ważny i w pewien sposób determinuje przyszłą pracę, jednak absolutnie nie oznacza, że nie będzie można robić czegoś innego. Mają po prostu poszerzyć horyzonty, dać odpowiednie kwalifikacje, ale pomylić przecież może się każdy. Zatem nawet po ich zakończeniu będzie można podjąć jakieś kursy i szkolenia.i się przekwalifikować. Przypadku wyboru kierunków studiów warto po prostu trochę wyluzować. To poważna sprawa, jednak nie wyrok na całe życie.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.uczelnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here