Istnieje błędne przekonanie, że osoba, która nie ma tzw. „umysłu ścisłego”, nie znajdzie dobrze płatnej pracy. Uczniowie, którzy lepiej radzą sobie z językiem polskim niż matematyką, obawiają się w związku z tym o swoją przyszłość. Prawda jest jednak taka, że obecnie na rynku pracy można znaleźć coraz więcej ofert skierowanych właśnie do humanistów. Wystarczy wiedzieć, który kierunek studiów wybrać.
Humanista, czyli kto?
Według oficjalnej definicji humanista to ktoś obyty w świecie, kto posiada wszechstronną wiedzę z zakresu językoznawstwa, kultury oraz przedmiotów ścisłych. Powszechnie jednak termin ten przypisuje się dziś osobie, która zdecydowanie pewniej czuje się w przedmiotach związanych z językiem czy historią, niż z matematyką czy chemią. Łatwiej zapamiętuje informacje, pisze kreatywne teksty, nie boi się czytania książek. Ponadto jest komunikatywna i chętnie zawiera nowe znajomości. Humanista odnajdzie się także w zespole, lubi pomagać i zazwyczaj potrafi zaskoczyć kreatywnymi pomysłami. Na potrzeby niniejszego artykułu będziemy posługiwać się właśnie tym stereotypowym postrzeganiem młodego człowieka-humanisty.
Kierunki studiów, które warto wziąć pod uwagę
Kiedy przyjrzymy się głębiej charakterystyce humanisty, zobaczymy, że do jego profilu pasuje wiele specjalizacji. Uczelnie, takie jak te zrzeszone w grupie Vistula, doskonale zdają sobie z tego sprawę. Oferują bowiem kierunki studiów, takie jak: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, turystyka i rekreacja, zarządzanie czy filologia angielska bądź hiszpańska. Więcej na ich temat przeczytamy na stronie internetowej http://www.vistula.edu.pl. Sprawdźmy pokrótce, dlaczego akurat te kierunki doskonale nadają się dla osób posiadających „humanistyczny umysł”.
- Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Te studia gwarantują kontakt z ludźmi i wykorzystanie kreatywnego myślenia. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych dziennikarzy, radiowców czy prezenterów telewizyjnych. Zadania, które są tam realizowane, to m.in.: pisanie artykułów, newsów czy recenzji, montaż audycji lub praca z kamerą. Odnajdą się tutaj osoby odważne, które umieją pracować pod presją i nie boją się zadawania pytań.
- Turystyka i rekreacja
Na tym kierunku można poznać dokładnie mapę świata, ze szczególnym uwzględnieniem atrakcyjnych miejsc wyjazdowych. Niezbędne wykłady z psychologii i socjologii zapewnią lepsze zaznajomienie się z rozwojem i tokiem myślenia człowieka. Należy również wspomnieć, że takie warsztaty jak „rekreacja w praktyce” czy „turystyka w praktyce” gwarantują ćwiczenia praktyczne, uruchamiają kreatywne myślenie i pozwalają się wykazać. Warto dodać, że wybór tych studiów łączy się z wyjazdami na ciekawe obozy oraz nauką języków obcych. Po obronie można czuć się dobrze przygotowanym do pracy w hotelu, biurze turystycznym czy ośrodku wypoczynkowym.
- Zarządzanie
Jest to bardzo ogólny kierunek, który dzieli się na wiele specjalizacji. Humaniści powinni zainteresować się szczególnie marketingiem lub zarządzaniem zasobami ludzkimi. Choć trzeba wówczas zaliczyć takie przedmioty jak rachunkowość i finanse czy podstawy ekonomii, to nie należy się ich obawiać, ponieważ materiał obejmuje tu jedynie absolutne podstawy. Ma on tylko za zadanie zaznajomić studenta z bazowymi pojęciami i najważniejszymi zagadnieniami potrzebnymi do skutecznego zarządzania. Po tych studiach będziesz w stanie nadzorować projekty, zostaniesz specjalistą ds. marketingu czy rekrutacji i projektów HR. Tutaj liczy się pomysłowość i umiejętność planowania. Jeżeli czujesz, że potrafisz logicznie myśleć, jesteś w stanie opanować podstawy matematyczne i chętnie pracujesz w grupie – to kierunek idealny dla ciebie.
- Języki, czyli filologia
Raj dla humanistów. Przedmioty nie mają nic wspólnego z liczeniem, natomiast pojawiają się książki, podręczniki i ćwiczenia. Trzeba mocno pochylić się nad gramatyką, nowym słownictwem, pisaniem wypracowań i zapamiętywaniem sporej ilości materiału. Nacisk stawiany jest na poprawność i efektywność. Te studia mają przygotować studentów do pracy w międzynarodowych korporacjach, biurach tłumaczeń czy szkołach językowych. Warto też wspomnieć, że ze znajomością języka na poziomie C1 lub C2 (jaki gwarantuje ukończenie tych studiów) można pracować nawet jako redaktor obcojęzycznego pisma.
Wyżej wymienione kierunki studiów cały czas są bardzo popularne i dają realną możliwość na znalezienie dobrze płatnej pracy. Wbrew pozorom – również dla osób, którym jest nieco dalej do liczenia i wyprowadzania wzorów. Obecnie pracodawcy intensywnie poszukują ludzi kreatywnych, z „lekkim piórem” i wiedzą z zakresu kultury, sztuki i literatury. Dlatego warto dbać o swoje mocne strony i wybrać kierunek odpowiadający naszym możliwościom.