W dobie łatwego dostępu do informacji, edukacja nie tylko ewoluuje, ale szuka coraz to nowszych metod nauczania. Odpowiednio przygotowana kadra dydaktyczna wykorzystująca nowe technologie w procesach oświatowych może zapewnić skuteczne i efektywne kształcenie dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zawód pedagoga nie traci na popularności, a szeroki dostęp do studiów podyplomowych pozwala wyszkolić specjalistów nawet w wąsko zakrojonych dziedzinach.
Czy wystarczą studia pedagogiczne?
Kariera dydaktyczna wymaga nie tylko odpowiednich predyspozycji osobowościowych, ale także zdobycia wykształcenia wyższego. Jedną z możliwości jest wybranie studiów pedagogicznych, które przygotowują do pracy w zawodzie nauczyciela. Odpowiedni profil studiów pozwala zdobyć np. wykształcenie pedagoga w zakresie nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego czy też pedagogiki specjalnej.
Nauczyciele kierunkowi
Nauczanie konkretnego przedmiotu, np. historii, chemii czy matematyki wiąże się ze zdobyciem wykształcenia wyższego w tymże zakresie oraz wzbogacenie swoich kwalifikacji o wiedzę dydaktyczną. Część kierunków studiów posiada specjalność nauczycielską, a jej ukończenie daje uprawnienia do pracy w szkole. Pozostałe osoby mogą zdobyć wiedzę pedagogiczną zapisując się na studia podyplomowe
Potencjał studiów podyplomowych
Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki cieszą się dużą popularnością i są często dla nauczycieli szansą na przekwalifikowanie zawodowe. Łódzkie Centrum Kształcenia Podyplomowego (www.ckp-lodz.pl) proponuje ok. 50 kierunków pedagogicznych, będących odpowiedzią na rosnące wymagania rynku edukacyjnego. Ich absolwenci mogą pracować m. in. jako nauczyciele w przedszkolu, terapeuci, pedagodzy czy też neurologopedzi. CKP działa przy Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi, która ma w swojej ofercie studia I i II stopnia, w tym studia niestacjonarne w Łodzi.
Jaki kierunek studiów wybrać?
Centrum Kształcenia Podyplomowego w Łodzi posiada w ofercie kilkadziesiąt kierunków dedykowanych pedagogom – począwszy od edukacji technicznej, przez pedagogikę resocjalizacyjną, a skończywszy na socjoterapii. Wybór tego właściwego zależy z pewnością od predyspozycji kandydata, ale także od już posiadanych kwalifikacji oraz perspektyw zawodowych. CKE oferuje również specjalistyczną wiedzę dając kandydatom dostęp m.in. do studiów podyplomowych z oligofrenopedagogiki, arteterapii czy też edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej z elementami metody Marii Montessori.