Od czego zacząć naukę języka niemieckiego

0
4091

W naukę każdego języka należy zainwestować sporo czasu, energii i często również pieniędzy. Równie ważny jest racjonalny plan nauki, w którym określimy jasne cele i potrzeby. Określenie celu jaki przyświecać ma nauce jest niezbędny, by skutecznie się motywować i nie zniechęcać przy pierwszych niepowodzeniach, bo warto wiedzieć, że takie pojawią się i to zapewne szybciej niż myślimy.

W dalszej części artykułu dowiecie się, jak zacząć naukę języka niemieckiego.

Samodzielnie czy z nauczycielem?

Naukę niemieckiego możemy rozpocząć niemal z marszu, obojętnie który z powyższych wariantów wybierzemy. W każdym mieście w Polsce dostępne są szkoły językowe, a portale ogłoszeniowe pełne są anonsów o możliwości udzielania lekcji niemieckiego. W dobie wszechobecnego internetu możemy znaleźć kursy oraz książki do niemieckiego oraz inne pomoce niezbędne w samodzielnej nauce. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, każda może dać satysfakcjonujące rezultaty. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i determinacji.

Nauczyciel

Dobry nauczyciel języków obcych to skarb! Jeśli trafisz na osobę, która będzie potrafiła Cię poprowadzić, zainspirować i odpowiednio zmotywować do nauki – sukces gwarantowany. Dla dobrego nauczyciela praca powinna być pasją. Powinien wiedzieć czego potrzebujesz, czego oczekujesz i to on powinien optymalnie dostosować materiał do Twojego poziomu. Szukaj takich osób, którzy zarażają językiem, na których zajęciach będziesz się czuł dobrze, a czas będzie z nimi płynął szybko i efektywnie. I to raczej wszystko. Jeśli będziesz miał farta i na swojej drodze spotkasz takiego nauczyciela, trzymaj się go bez względu na koszty, bo on jest gwarancją skutecznej nauki języka obcego.

Samodzielna nauka

Nieco inaczej ma się sprawa, jeśli nauczyć języka niemieckiego będziemy chcieli się sami. Rozpoczynając samodzielną naukę musimy mieć świadomość, że jest możliwe opanowanie języka w ten sposób, wymagać będzie to jednak dużego zaangażowania, cierpliwości i samozaparcia.

Nauka niemieckiego w domu będzie efektywna, jeśli będziemy mieć do niej odpowiednie podejście. Na początek zbierz wszystko, z czego będziesz korzystał podczas nauki, a więc książki, korepetytoria, ćwiczenia, programy komputerowe, kursy online i inne materiały do nauki, aby w trakcie skupiać się już tylko na pogłębianiu wiedzy.

Ucząc się na własną rękę warto korzystać z materiałów autentycznych. Czytaj zatem niemieckie książki i gazety, oglądaj tamtejszą telewizję, filmy bez lektora w języku niemieckim, słuchaj niemieckich piosenek. Zapoznaj się z kulturą Niemiec i krajów niemieckojęzycznych. To wszystko jeszcze lepiej pomoże Ci szkolić swoje językowe umiejętności.

Otaczaj się językiem! Nawet poza czasem poświęconym na naukę, warto mieć z nim stałą styczność. Powieś na meblach naklejki z ich nazwami, na lustrze w łazience umieść listę słówek, których właśnie się uczysz, zmień język telefonu na język niemiecki. Takie proste z pozoru rzeczy pozwolą łatwo przyswoić nową wiedzę, nawet wtedy, kiedy nie poświęcamy czasu na siedzenie nad książkami.

Pośpiech to zły doradca. Ucząc się w domu, dostosuj realizację wcześniej sporządzonego planu do rzeczywiście czynionych postępów. Mimo iż uczymy się samodzielnie, warto od czasu do czasu skonsultować się z kimś, kto oceni poziom naszej znajomości języka, skoryguje ewentualne błędy w wymowie, czy podpowie w kwestiach, które budzą wątpliwości.

Czego się uczyć?

Odpowiedź na zadane pytanie może być jedna – języka. Ale to zbyt szerokie pojęcie, jeśli mówimy o początku naszej lingwistycznej drogi. Jeśli niemieckiego uczyliśmy się w szkole, to mamy opanowane podstawy. Jeśli nie, musimy uczyć się od zera. Darujmy sobie na starcie skomplikowane zdania, czy specjalistyczne słownictwo. Skupmy się na rzeczach najważniejszych, a więc na poznaniu słów i zwrotów, które pojawiają się w języku najczęściej i tych, które będziemy mogli wykorzystać w przewidzianych sytuacjach np. podczas wyjazdu do Niemiec na wczasy. Warto przyłożyć się do czasowników. Należy nauczyć się stosować je w pytaniach i przeczeniach. Mając pokaźny zasób czasowników, zawsze możemy łączyć je ze słowami kluczowymi i przekazać rozmówcy to, co chcemy, choć nie zawsze w perfekcyjnej formie, ale i na to przyjdzie odpowiedni czas. Znając podstawowe zwroty i słowa kluczowe, mamy solidny fundament, do zrobienia dalszych kroków w nauce języka.

Nie jest polecane przyswajanie pojedynczych słów wyrwanych z kontekstu. W końcu, aby rozmawiać, należy używać zdań. Staraj się więc od początku konstruować zwroty i zdania. Da to lepsze efekty, aniżeli znajomość setek pojedynczych słów.

Systematyczność i regularne powtarzanie

Bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem podczas nauki języków jest powtarzanie, a raczej przypominanie sobie. Bez tego to, co udało nam się nauczyć, może szybko okazać się “czarną dziurą”. Powtarzanie może być nużące, a nawet frustrujące. Traktować je należy jak trening. Idąc na siłownię, co jakiś czas powtarzamy ćwiczenia, by uzyskać zakładany efekt. Piłkarz kopie piłkę tysiące razy, zanim nabędzie naturalność i automatyzm tej czynności. Identycznie sytuacja ma się z nauką języka.

A co z systematycznością? Uczmy się mniej, ale częściej. Systematyczna nauka bardziej odpowiada naszemu mózgowi, który lepiej toleruje krótsze dawki nowej wiedzy (np. 20 minut każdego dnia), niż długie i nużące maratony (3 godziny we wtorek i sobotę). Paradoksalnie taki system nauki jest szybszy i skuteczniejszy, nie od dziś wiadomo przecież, że liczy się jakość nie ilość.

Podsumowanie

Możliwości nauki języka niemieckiego jest wiele. Sami decydujemy na którą się zdecydujemy. Tak naprawdę wszystko w naszych rękach (głowach?). Żaden, nawet najlepszy nauczyciel nie będzie w stanie nauczyć nas języka, jeśli sami nie będziemy chcieli przyjąć sporej – jak by nie było – dawki wiedzy. Analogicznie żaden kurs czy inne metody do samodzielnej nauki nie dadzą rezultatu, jeśli nie będziemy w stanie skupić się i poświęcić nauce. Bądź zmotywowany i gotowy do poświęceń, a efekty prędzej czy później przyjadą. Stosuj metodę małych, ale systematycznych kroków. Obserwuj siebie! Szukaj metod nauki niemieckiego najefektywniejszych dla Ciebie. Eksperymentuj, staraj się szukać złotego środka. Nawet jeśli go nie odnajdziesz, Twoje starania nie pójdą na marne. Nie bój się korzystać z pomocy. Wykorzystaj ciotkę nauczycielkę, znajomego studenta germanistyki, osoby, które mieszkały i pracowały w Niemczech. Pytaj, radź się ich, proś o ocenę Twojej znajomości języka. To wszystko bardzo pomoże w nauce i ją urozmaici.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here