Polacy i założenie firmy w Czechach

Wielu polskich przedsiębiorców przyznaje, że prowadzenie firmy w kraju jest mocno utrudnione ze względu na formalności, które trzeba załatwiać przy wielu sprawach. Szczególnie na samym początku, w trakcie zakładania firmy. Coraz większa ilość osób rozważa założenie spółki w Czechach. Chociażby z tego względu, że nie trzeba będzie obawiać się tak dużej ilości formalności do załatwienia. Pokusę stanowić może również czeski system podatkowy.

Jak założyć firmę w Czechach?

Pomimo tego, że Czesi są sąsiadami Polaków, to należy mieć na uwadze to, iż ich prawo różni się od polskiego. Brak podstawowej wiedzy może sprawić, że rejestracja firmy w Czechach może nastręczać trudności, a na dodatek może doprowadzić do złamania obowiązujących przepisów prawa. Nie chodzi tu jednak o zniechęcenie przyszłych przedsiębiorców, ale o uzyskanie odpowiedniej pomocy od osób, które będą w stanie powiedzieć, co należy zrobić krok po kroku, aby moc taką firmę założyć w sąsiednim kraju (takie osoby można znaleźć m.in. dzięki stronie https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/). W Czechach można założyć jednoosobową działalność gospodarczą, ale także spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółkę akcyjną. Warto zapoznać się z różnymi formami, aby mieć świadomość tego, która z nich będzie najkorzystniejsza i związana z niskimi kosztami.

Co jest potrzebne do założenia firmy w Czechach?

Chcąc przystąpić do działania, należy uszykować niezbędne dokumenty, które pozwolą na rozpoczęcie całościowego procesu. Z pewnością przydadzą się:

  • dowód osobisty;
  • prawidłowo wypełnione zgłoszenie rejestracji firmy po czeskiej stronie;
  • zaświadczenie o niekaralności, które powinno pochodzić z kraju urodzenia lub też z innego państwa członkowskiego, jeżeli przedsiębiorca w ostatnim czasie w nim przebywał.

Może się okazać, że w trakcie rejestracji potrzebne będzie zaświadczenie o tym, iż dana osoba ma odpowiednie kompetencje i umiejętności, dzięki czemu może wykonywać dany zawód. Wśród wymaganych dokumentów znaleźć można również zaświadczenie o prawie do własności lokalu, gdzie firma będzie prowadzona lub też dowód na prawo do użytkowania lokalu. Finalnym dokumentem, który będzie potrzebny przy zgłoszeniu, jest także dowód wniesienia opłaty rejestracyjnej w wysokości 1 000 CZK. Wszystko uzależnione jest od kursu, ale z reguły jest to kwota rzędu 200 zł.

System podatkowy w Czechach

Podatki to jedna z takich rzeczy, której przedsiębiorcy się obawiają. Nic dziwnego, jeżeli weźmie się pod uwagę skalę podatkową, która obowiązuje w Polsce. Pozorowane zyski idą w dużej mierze na spłatę zobowiązań w Urzędzie Skarbowym. Jak ta kwestia wygląda w Czechach? Przedsiębiorcy mogą rozliczać się jednym z dwóch sposobów. Pierwszy to ryczałt. Zaletą tej formy opodatkowania jest to, że występuje ona bez obowiązku dokumentowania kosztów i składania rocznych rozliczeń. Należy mieć jednak świadomość tego, że koniecznością jest prowadzenie ewidencji przychodów oraz należności. Drugi sposób to wysokość faktycznie poniesiona. Przy czym w całości należy zadbać o pełną dokumentację sprzedaży i innych opłat.

Chcąc dostać się na czeski ryczałt, należy zadbać o spełnienie dwóch warunków. Mianowicie chodzi tutaj o roczny przychód z działalności, który nie może przekroczyć 2 mln CZK. Żaden przedsiębiorca nie może także zaliczać się do czynnych podatników VAT.

To nie wszystkie informacje, które należy posiadać na temat założenia firmy po czeskiej stronie. Współpracując ze specjalistami, na każdym kroku będzie można liczyć na ich wsparcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here