Kształcenie zawodowe opierające się na systemie dualnym przynosi korzyści uczniom, szkołom oraz firmom, które zdecydują się na udział w uczeniu młodych osób. Kluczowym elementem służącym rozwojowi przedsiębiorstwa jest właśnie zdobycie odpowiednio wykwalifikowanej kadry, bez potrzeby prowadzenia tradycyjnej rekrutacji. Dziś opowiadamy, jak przebiega ten proces.
Pracownik na wagę złota
W rozwijaniu nowoczesnego i skutecznego biznesu liczą się rozwiązania, które prowadzą do optymalizacji i automatyzacji. Przedsiębiorstwa prześcigają się np. w usprawnianiu procesów rekrutowania nowych pracowników. Zlecają je firmom zewnętrznym, poświęcają temu naprawdę dużo czasu, energii i sporą część budżetu. Jest to szczególnie ważne i trudne w firmach o wąskich specjalizacjach, które stosują nowoczesne technologie. „Rynek pracownika” oraz duża liczba absolwentów studiów, którzy nie posiadają wystarczającej praktyki zawodowej sprawia, że znalezienie, zatrudnienie pracownika i owocna współpraca z nim to często dla firmy ogromne wyzwanie.
Zatrudnianie bez rekrutacji
Studia dualne pozwalają na jednoczesne kształcenie teoretyczne oraz intensywną praktykę zawodową. Ponieważ firma bierze udział w tworzeniu programu zajęć oraz opiekuje się studentami, ma ogromny wpływ na to, czego i w jaki sposób nauczą się przyszli pracownicy. Młode osoby, które już w trakcie nauki trafiają w szeregi zawodowców, poznają realia pracy w konkretnej firmie, przyzwyczajają się do odpowiedzialności, uczą się obsługi maszyn i wypełniają powierzone obowiązki. Studiowanie w tym modelu pozwala na odpowiednie poznanie i przygotowanie zespołu nowych pracowników, którzy poważnie podchodzą do postawionego przed nimi zadania – zdobycia pierwszej pracy bezpośrednio po studiach. Osoba, która praktykowała w danej firmie posiada zdecydowanie bardziej wartościowe zaplecze wiedzy i specjalistycznego doświadczenia niż ktoś, kto szuka pracy bezpośrednio po nauce teoretycznej, zmienia branżę lub po raz pierwszy aplikuje na stanowisko specjalisty.
Kształcenie dualne buduje zespół
Kolejną zaletą studiów dualnych, jaką czerpie zaangażowane w nie przedsiębiorstwo, jest integracja, która odbywa się w zespole już podczas kształcenia. Instruktor praktycznej nauki zawodu jest częścią firmy, wdraża zespół, dba o sprawny przepływ wiedzy i doświadczenia oraz dobrą atmosferę w grupie. Dzięki temu procesowi osoby, które po zakończeniu studiów dualnych zasilają zespół pracowników znają się, skutecznie współpracują i płynnie uzupełniają stanowiska, które w tradycyjnym trybie, przedsiębiorca musiałby zapełniać wybranymi osobami rekrutowanymi z rynku pracy. Oprócz czasu i energii zaoszczędzonej w procesie rekrutacji, należy wziąć pod uwagę również etap konstruowania skutecznego zespołu. W kształceniu dualnym ten proces zaczyna się już w trakcie studiów.
Jak widać, studia dualne można uznać za z jednej strony angażujący, ale z drugiej owocny i płynny proces rekrutacji, który wspiera młodych kandydatów, uczelnie oraz lokalny rynek pracy. Dzięki włączeniu się w dualne kształcenie zawodowe firma zyskuje pozytywny wizerunek, prestiż oraz buduje nowy, odpowiednio wykształcony zespół.