Rozstania nie należą do miłych, ale niekiedy bywają konieczne, aby móc rozpocząć nowy etap w życiu. Zanim jednak będzie taka możliwość, trzeba będzie przeprowadzić rozwód. Rozstania z małżonkiem to skomplikowana sytuacja prawna, która wymaga zaangażowania sądu. Chcąc zdecydować się na rozwód, należy mieć świadomość tego, że trzeba będzie udać się do adwokata, który zadba o to, aby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Co trzeba wiedzieć na temat rozwodów?
Warto poznać definicję rozwodu, która jest ważna w obliczu rozstania, jakie czeka małżonków. Dokładna definicja znajduje się w art. 56 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Można tam znaleźć informacje, że rozwód to sytuacja, kiedy „między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”. Ogłoszenie rozstania z reguły nie należy do rzeczy łatwych, ale nie niemożliwych. Chcąc mieć pewność, że nie zostaną popełnione żadne błędy (np. źle sporządzone pismo rozwodowe), warto udać się do prawnika, który będzie nadzorował cały proces. Taką pomoc zapewnia Kancelaria Adwokacka Wilczyński i Wspólnicy, która zajmuje się m.in. rozwodami w Katowicach. Ofertę razem z danymi kontaktowymi można znaleźć na stronie: https://www.adwokat-wilczynski.pl/specjalizacje/rozwody-i-prawo-rodzinne.
Rodzaje rozwodów
Dlaczego tak ważna jest pomoc specjalistów od prawa? Ponieważ to dzięki nim będzie można dowiedzieć się, że istnieją dwa rodzaje rozwodów. Adwokat podpowie, który z nich wybrać, aby móc uzyskać jak najkorzystniejszy wyrok sądu. W Polsce istnieją rozwody:
- z orzekaniem o winie – sytuacja, gdy do rozpadu związku doszło na skutek postępowania jednej ze stron. Chodzi tu nie tylko o zdradę, która zaliczana jest do najpopularniejszych, ale np. utajone długi, brak zaangażowania w życie rodzinne. Przy czym należy mieć dowody na to, że jedna ze stron jest faktycznie winna. Może się okazać, że sąd po zapoznaniu się z dowodami uzna, iż nie ma podstaw do tego, aby ogłosić rozwód z orzekaniem o winie. Wszystko bowiem uzależnione jest od danej sytuacji;
- bez orzekania o winie – możliwy, gdy wystąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Wina żadnej ze stron nie zostaje ogłoszona. Takie rozstania z reguły kończą się na jednej rozprawie.
We wniosku o rozwód należy zawrzeć informacje na temat tego, ponieważ może mieć to wpływ na przyspieszenie sprawy. Polskie sądy z reguły wyznaczają szybciej termin rozprawy, jeżeli wiedzą, iż ma dojść do rozstania bez orzekania o winie.
Skomplikowany proces rozwodowy
Niestety, ale zdecydowana większość spraw rozwodowych to skomplikowany proces, który może zostać przerwany przez mediacje. Sąd może bowiem uznać, że potrzebna jest pomoc dodatkowych specjalistów, którzy mogą pomóc dogadać się małżonkom. Jeżeli jednak mediacje nie przyniosą efektu, to sprawa znowu trafi do sądu, gdzie obydwie strony będą miały szansę na to, aby przedstawić swoje żądania. Przy czym trzeba mieć świadomość, że sprawa nie zakończy się na jednej, dwóch sprawach. Może być ich zdecydowanie więcej. Rozwód będzie ciągnął się latami, na co poniekąd wpływ będą mieć również odległe terminy, które wyznaczane będą przez sąd.
Czy w takiej sytuacji będzie można poradzić sobie samodzielnie, nie mając wsparcia prawniczego? Wątpliwe. Tym bardziej że kolejne rozprawy mogą wiązać się z ogromnym stresem i negatywnymi emocjami. Lepiej mieć przy sobie prawnika, który będzie nadzorował przebieg całej rozprawy, dzięki czemu będzie można liczyć na uzyskanie korzystnego wyroku.