Jeśli zmagasz się z kredytami gotówkowymi, ratami za samochód lub długiem na karcie kredytowej – może to być bardzo przytłaczające. Być może zacząłeś już patrzeć na różnego rodzaju sposoby na wyjście z długów, ale przy tak wielu dostępnych opcjach „oddłużenia” trudno jest zorientować się, którym z nich można zaufać, a które są po prostu stratą czasu.
Porozmawiajmy zatem o tym, jak wyjść z długów — i nie zadłużać się. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki, które pomogą Ci jeszcze bardziej przyspieszyć wyjście na finansową prostą.
Jak wyjść z długów?
Najlepszym sposobem na wyjście z długów jest zastosowanie kontroli wydatków i metody kuli śnieżnej. Strategie redukcji długów, takie jak skorzystanie z kredytów konsolidacyjnych, rozmowa z wierzycielami, ugoda w sprawie długów i inne – tak naprawdę dodatkowo pomagają radzić sobie z zadłużeniem wyjść z długów, ale bez sporządzenia budżetu, zwiększenia dochodów i obniżenia wydatków nie ma szans na szybsze wyjście z długów.
Kontrola wydatków
Spójrzmy bliżej na to, jak szybciej pozbyć się długów. Przede wszystkim – stwórz budżet. Jeśli nie będziesz kontrolować tego, na co wydajesz swoje pieniądze – będziesz mieć naprawdę duże trudności ze spłatą długu. Budżet to po prostu plan dotyczący twoich pieniędzy, który tworzysz przed rozpoczęciem miesiąca. Dając każdej złotówce celowe zadanie, możesz równocześnie:
- pokryć wszystkie niezbędne wydatki (rachunki, jedzenie, benzynę),
- zredukować niepotrzebne dodatki,
- dodać więcej pieniędzy do swoich możliwości finansowych.
To w efekcie połączone raz jest w stanie pomóc Ci w wyjściu z zadłużenia w aspekcie długoterminowym. Po stworzeniu budżetu przejrzyj go dokładnie i sprawdź, gdzie możesz ograniczyć wydatki. Pamiętaj, każdy dodatkowo zaoszczędzony grosz przybliża Cię o krok do wolności od długów!
Konsolidacja zadłużenia
Jeśli naprawdę interesujesz się wyjściem z długów – prawdopodobnie o tym słyszałeś. Konsolidacja długów to dobry pomysł, jeśli wiesz dokładnie jak z tego skorzystać i gdzie szukać pomocy np. możliwości porównania ofert od poszczególnych banków i instytucji finansowych możesz szukać na kalkulatorze kredytu konsolidacyjnego Totalmoney.pl.
Połączenie długów w ramach kredytu konsolidacyjnego w celu uzyskania niższej stopy procentowej może sprawić, że poprawisz swoją sytuację. Jednak uważaj, aby nie sprawiło to, że będziesz zadłużony bardziej — z racji tego, że konsolidacja długów często oznacza dłuższy okres spłaty, musisz dokładnie sprawdzić, czy na pewno odbywa się to na warunkach finansowo sprzyjających Twojej konkretnej sytuacji.
Negocjacje z wierzycielami
Jeśli masz problemy ze spłatą długów, istnieje sposób na dostosowanie Twojego planu płatności. Jednak jest kilka kwestii, które musisz wiedzieć, aby rozpocząć negocjacje z wierzycielami i ułatwić sobie wyjście z długów.
Przede wszystkim – nie możesz podjąć decyzji, co jest dla Ciebie odpowiednie, dopóki sam nie obliczysz, ile jesteś winien i ile czasu realnie potrzebujesz, aby spłacić swoje długi bez przechodzenia przez ugodę w sprawie zadłużenia.
Nie powinieneś też oczekiwać, że otrzymasz ulgę w spłacie długu z dnia na dzień, jednak warto wiedzieć, że wierzyciele i agencje windykacyjne mogą być bardziej skłonni do negocjacji z Tobą, niż myślisz, jeśli sam wyjdziesz z konkretną propozycją na spłatę długów.
Wskazówka dodatkowa! Bezpośrednie kontakty z wierzycielami zaoszczędzą Ci kosztów związanych z płaceniem nastawionej na zysk firmie zajmującej się ugodą w sprawie zadłużenia, aby negocjowała w Twoim imieniu. Nawet renomowane firmy zajmujące się ugodą w sprawie zadłużenia mogą obiecywać za dużo co do warunków i harmonogramu umorzenia długu. Oszczędności wynikające z samodzielnego rozwiązywania problemów mogą być znaczące, ponieważ niektóre firmy zajmujące się restrukturyzacją długów pobierają 20–25% kwoty zarejestrowanego zadłużenia.
Gdzie szukać pomocy w wyjściu z zadłużenia?
Kiedy masz tak dużo długów, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować, a windykatorzy nie przestają dzwonić, możesz pomyśleć, że bankructwo jest najlepszą odpowiedzią na pomoc wyjścia z długów. Jednak prawda jest taka, że rzadko jest to najlepsza opcja.
Bankructwo to długi i chaotyczny proces i nie wymaże wszystkich długów (takich jak np. kredyty studenckie). Więc zanim pójdziesz tą drogą, powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby uniknąć bankructwa. Zacznij od rozmowy z doradcą kredytowym, który przeprowadzi Cię przez wszystkie opcje.
Co robić by nie wpaść w długi?
Nikt świadomie nie dąży do tego, aby się zadłużyć. To po prostu jedna z tych rzeczy, które dzieją się bez naszej wiedzy lub nawet mogą sprawiać wrażenie, że są poza twoją kontrolą.
Co możesz zrobić, aby tego uniknąć?
- Jeśli nie możesz sobie na coś pozwolić bez karty kredytowej – nie kupuj tego.
- Staraj się utworzyć fundusz awaryjny.
- Budżetuj, budżetuj i jeszcze raz budżetuj.
- Wyeliminuj pragnienia, skup się na potrzebach.
Podchodząc do swoich wydatków w ten rozsądny sposób, zwiększasz szanse na to, że wyjście z zadłużenia nie będzie tematem, dla którego odpowiedzi będziesz szukać.